SON DAKİKA

Yomra Medya

YOMRA’MIZI MARKA İLÇE HALİNE GETİRİYORUZ

YOMRA’MIZI MARKA İLÇE HALİNE GETİRİYORUZ
Bu haber 09 Aralık 2021 - 14:40 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, yomramedya’nın sorularını yanıtladı. Sürdürdükleri çeşitli yatırımların tamamlandığında Yomra’nın çok daha yaşanılabilir bir ilçe olacağını ve marka değerinin artacağını ifade eden Bıyık, “Yomra’mızı marka ilçe haline getiriyoruz” dedi. İşte Başkan Bıyık’ın açıklamaları:

HÜRRİYET PARKI YOMRA’YI ÇOK
DAHA YAŞANILABİLİR KILACAK
Sahil Dolgu Alanı’nda, Hürriyet Parkı ve Sosyal Yaşam Alanı inşasına devam ediyoruz. Yomra’mıza çok uzun yıllar hizmet edecek, Yomra’nın sosyal alan eksikliğini ortadan kaldıracak, Yomra’yı cazibe merkezi haline getirecek ve çok daha yaşanılabilir kılacak bir sosyal alan inşa ediyoruz. Çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Ve çok önemli bir şey söyleyeyim: Bu parkı bugün herhangi bir kurum yapsa maliyeti en az 20 milyon liraya yaklaşır. Belediyemize maliyeti ise 3 milyon civarında olacak. Tüm üst yapı malzemelerini İstanbul Büyükşehir Belediyesinden hibe aldık. Yapım malzemeleri ve işçiliği Belediyemiz tarafından karşılanıyor. Nasip olursa Nisan ayı gibi halkımızın kullanımına açmayı planlıyoruz.

YOMRA KÜLTÜR MERKEZİ
TAMAMLANMAK ÜZERE
Bildiğiniz gibi ilçemizde bulunan eski düğün salonunu yıktık. Yerine, içinde düğün salonu da bulunan Kültür Merkezi inşa ediyoruz. Yüzde 80 seviyelerindeyiz ve inşallah Mart ayında hizmete açacağız. Burada düğün yapacak halkımıza hem ucuz, hem de çok kaliteli hizmet vereceğiz. Bu salon Yomra’nın yüz akı olacak. Yomra’mıza kazandıracağımız Kültür Merkezi’nde düğünlerin yanı sıra başka faaliyetlerde gerçekleştireceğiz. Konferanslar, söyleşi programları, imza günleri yapacağız. Yomra’mızı kültür sanatın durağı haline getireceğiz. Kültür Merkezi’nin hemen yanında yaklaşık 100 araçlık açık otopark yapıyoruz. Hem kültür Merkezine hizmet edecek hem Tüm Yomralılar, esnaflarımız burayı 24 saat ücretsiz olarak kullanabilecek.

YOMRA SAHİLİ KARADENİZ’İN
EN GÜZEL SAHİL ALANI OLACAK
Karadeniz’in en güzel sahilini Yomra’mıza kazandırıyoruz. Birinci etabın inşaatını tamamladık, ikinci etapta sona geliyoruz. Yomra Sahil Gezinti ve Dinlenme Alanı ismini verdiğimiz bu noktada ikinci etap inşaatımız tamamlanınca yürüyüş ve bisiklet yollarını ortaya çıkaracağız. O zaman bu alanın cazibesi katbekat artacak. Bu alanı yaparken Çevre Bakanlığından bir kuruş bile hibe almadık. Maddi bedelin tamamını Yomra Belediyesi bütçesinden karşılıyoruz. Üst yapıda kullandığımız kamelya, bank ve çöp kutusu gibi malzemeleri İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu bizlere hibe olarak gönderdi. Kendisine Yomra halkı adına teşekkür ediyoruz. Bu alan şimdiden Yomra için çok önemli bir marka olmuş ve çok beğenilmiştir. Tamamlandığında çok daha güzel olacaktır.

SAHİL ALANINDA BÜFELERİ
BELEDİYE İŞLETECEK
İnsanlarımız Yomra Sahil Gezinti Dinlenme ve Spor Alanı’nda büfeler olup olmayacağını soruyor. Evet olacak. 3 noktaya büfe koyacağız. Ancak bu büfeleri belediye olarak biz işleteceğiz. Kimseye kiraya vermeyeceğiz. Böylece halkımıza uygun fiyata kaliteli hizmet sunacağımız gibi kiralama nedeniyle doğabilecek çeşitli sorunların oluşmasına da mani olacağız.

SAHİLDE DEV TÜRK
BAYRAĞI DALGALANACAK
Sahil alanına 35 metre yüksekliğinde bir bayrak direği dikiyoruz. Arsin ve Yalıncak’tan rahatlıkla görünebilecek şekilde bayrağımız dalgalanacak Yomra sahilinde. Yomra sahili her yönüyle Karadeniz’in markası olacak.

KAŞÜSTÜ MODERN PAZAR
YERİNE KAVUŞACAK
Kaşüstü Mahallemize Pazar yeri kazandırıyoruz. Yaklaşık 1 yıl evvel yapım çalışmalarına başladık. Bazen hava şartları bazen de iş yoğunluğu nedeniyle çalışmalarımız yavaş ilerledi lakin önemli ölçüde yol aldık. Burayı yeni yılda hizmete açıp pazarcılarımızı sokaklardan, halkımızı da sokağa kurulan pazarın verdiği rahatsızlıktan kurtaracağız. İlk etapta alanı hizmete açtıktan sonra ileride burayı kapalı Pazar yerine dönüştürme gibi bir düşüncemiz de var. Kaşüstü pazaryerini, Pazar kurulan gün dışında başka amaçlar içinde kullanabileceğiz.

YOMRA’DAKİ OKUL EKSİKLİĞİ
MUTLAKA GİDERİLECEK
Yomra’mızda okul sorunu var. Maalesef geçmiş yıllarda bu soruna hiç değinilmemiş, Yomra’ya okul kazandırılmamış. Eğitime önem verilmemiş. SAğolsunlar Trabzon Milletvekili Sayın Salih Cora, Milli Eğitim Bakanlığının bütçesinin görüşüldüğü komisyon toplantısında Kaşüstü Mahallemizdeki okul eksikliğine değindiler. Bakanlığın Yomra’mıza hakkı olan eğitim yuvalarını kazandırması için çalışma içindeyiz. AK Parti İlçe Başkanı Sayın Abdilkadir Özdemir de bu konuda gerekli taleplerde bulunuyor. Biz belediye olarak araziyi temin edeceğiz, inşallah Bakanlık okulu yapacak. Kısa sürede bu konuda önemli gelişmeler olacağına inanıyorum.

KAŞÜSTÜ’NÜ KAVUŞTURDUK
SANCAK’I DA KAVUŞTURACAĞIZ
Yomra doğalgaz konusunda çok zaman kaybetmiş bir ilçe. Göreve başlamamızın ardından ilçemizin doğalgaza kavuşması için ne gerekiyorsa yaptık. Bu konuda Yomra Belediyesi kadar fedakârlık yapan başka bir belediye yoktur. Kaşüstü Mahallemizde 2000 aboneye doğalgaz imkânını sunduk. Önümüzdeki yıl bu rakam daha da artacaktır. Sancak Mahallemize de doğalgazı getirmek için ne gerekiyorsa yapacağız. Vatandaşlarımız doğalgaza bir an evvel kavuşmak istemekte yerden göğe kadar haklıdır. Kömür fiyatları fahiş noktalara ulaştı. Doğalgaz hem ekonomik hem de çok daha konforlu. Ancak bilinmesini isterim ki, doğalgaz firması bir kamu kurumu değil, özel bir şirket. Her şeyi her an yapmıyor. Ancak bizler Sancak Mahallemizi de doğalgaza kavuşturmak ve Kaşüstü Mahallemizdeki eksik kalan bölgelere gaz vermek için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu işlerin yapılacağından kimsenin şüphesi olmasın. Doğalgaz işi bitmeli ki, sokaklardaki eksikliklerimizi giderebilelim. Doğalgaz çalışmasının tamamlandığı sokaklarda güzel işler ortaya çıktı.

MAKİNELERE 12 MİLYON ÖDEDİK
BUGÜN ALSAK 25 MİLYON
Göreve başlamamızın ardından belediyemize 12 milyon TL bedelle iş makinesi ve araçlarazandırdık. Bunları bugün almaya kalksak 25 milyon ödememiz gerekir. Aradaki fiyat farkına bakınca zamanında ne kadar doğru bir iş yaptığımız daha iyi ortaya çıkıyor. Oluşturduğumuz araç ve makine parkı Yomra’mıza en az 20 yıl hizmet eder. Şimdi de 2 tonluk bir adet iş makinesi ve zabıta hizmet aracı aldık. Ay sonuna kadar teslim alacağız. Yomra Belediyesinde eski makineleri sanayi köşelerinde tamir ettirme dönemi bitmiştir.

HÜKÜMET CADDESİ
ÇOK GÜZEL OLACAK
Yomra Hükümet Caddesi (Alt cadde) Yomra için çok geç kalınmış konulardan biridir. Burayı Yomra’mıza, insanımıza yakışır hale getireceğiz. Shell Petrol İstasyonundan Yomra Deresine kadar olan 1,5 km’lik caddede yağmur suyu hattı, kaldırım aydınlatma ve peyzaj çalışmalarını 2022 yılı içinde yapacağız. Yomra’nın merkezi konumundaki bu cadde tamamlandığında çok güzel olacak.

 

AVRASYA’NIN HUKUK TANIMAZ
YÖNETİCİLERİ İLE SORUN YAŞIYORUZ
Avrasya Üniversitesi ile değil, bu kurumun hukuk tanımaz idarecileri ile sorun yaşıyoruz. Herkes hukuk kurallarına uymak zorundadır. Yomra Belediyesi olarak bizler her türlü iyi niyeti gösterdik, her türlü adımı attık. Ancak bu kurumun idarecileri bize karşı bırakın iyi niyet göstermeyi, her defasında tehditler ile cevap verdiler. Basın üzerine saldırarak bizi durduramazlar. Gazete manşetleri ile bizi yönetemezler. Bu tür tehdit, şantaj ve baskılara boyun eğmeyiz. Şahsımı defalarca mahkemelere verdiler. Benim için hiç önemli değil. Lakin Yomra Belediyesini, belediyemize ödedikleri 30 bin TL’lik bir ücreti geri almak için bile mahkemeye verdiler. Bu çok yanlıştır, ayıptır. Ben halkın çıkarlarını savunmakla mükellefim. İstesem çok daha ağır yaptırımlar uygularım ancak sabrediyorum.

ÖĞRETMENEVİNİ MİLLİ
EĞİTME DEVREDİYORUZ
Yomra’nın yıllardır çözülmeyen bir öğretmenevi meselesi var. Ortada bir inşaat söz konusu. Bizler ilk etapta burayı Milli Eğitime tahsis ettik. Ancak Milli Eğitimin buraya yatırım yapabilmesi için tahsis değil de devir istediler. Şimdi bu devri yapacağız. Milli Eğitim de öğretmenevini Yomra’mıza kazandıracak ve öğretmenlerimizin hizmetine sunacak. Her fırsatta eğitim kurumlarının hizmetine koşan bir belediye başkanıyım. Belediyemizin resmi görevi olmamasına rağmen 2021 yılında eğitim kurumlarımıza yaklaşık 200 bin TL harcadık. İmkân olsa da daha fazlasını harcasak. Sonuçta bu okullar bizim. Bizim çocuklarımız bu okullarda eğitim görüyor.

KASAMIZDAN BİR KURUŞ ÇIKMADAN
UÇAĞI YOMRA’YA KAZANDIRIYORUZ
Uçağı Yomra’mıza kazandırıyoruz. Yomra için çok güzel, simge haline gelecek bir işletme olacak. Yomra’mızın marka değerine çok önemli katkılar verecektir. Bu yatırımın beni en çok mutlu eden kısmı ise belediyemizin kasasından bir kuruş çıkmadan, aksine belediyemize gelir sağlayacak şekilde bu uçağı himete dönüştürmemiz oldu. Malum, ciddi bir ekonomik kriz yaşıyoruz. Her kuruşun hesabını yapıyoruz. İnşallah uçak restoran tesisi yaz aylarında hizmete girecektir.

YOMRA’YI DÜNÜ VE BUGÜNÜ
İLE KİTAPLAŞTIRIYORUZ
Yomra Belediyesi olarak çok önem verdiğimiz bir çalışma yürütüyoruz. Yomra tarihinin konu edildiği, 4 bin yıllık tarihimizin kaleme alındığı, Yomra’yı dünü ve bugünü ile anlatan önemli bir kitap çalışması yapıyoruz. Gazi Üniversitesi’nden Mehmet Akif Bal Hocamız yazım çalışmalarını tamamladı. Yakın zamanda baskı işlemini gerçekleştireceğiz. Tarihe çok önemli bir eser bırakacağımızı düşünüyoruz.

MURAT ZORLUOĞLU ÇOK İYİ
YETİŞMİŞ BİR DEVLET ADAMI
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Murat Zorluoğlu ile uyum içinde bir çalışmamız var. Kendileri devletimizin yetiştirdiği önemli bir devlet adamı. Kendisinden çok şeyler öğreniyoruz. Birlikte güzel işler yaptık. Çok daha güzel işler yapacağımıza inanıyoruz. Yomra’mıza bir çok konuda çok destek olmuşlardır, daha da olacaklardır.

İSTİŞARENİN ÖNEMİNE
İNANAN BİR İNSANIM
Ben istişarenin gücüne inanan insanım. Bir insanın her şeyi bilmesine imkân yoktur. Ancak bileni bulmasına imkân vardır. İnsanları ziyaret eder fikir alırım, bazen eleştirileri dinlerim. ‘Dışarıdan nasıl görünüyoruz’ diye sorgularım. Biz Yomra’ya sözde değil özde gönül vermişiz. İlçemizin bölgenin yıldızı yapacağız. Siyasette kavga dönemi bitti. Konuşarak, istişare ederek, müzakere ile sonuç almak lazım. Benim kültürümde kavgaya yer yok.

YOMRA’DA SİYASİ KAVGA
DÖNEMLERİ BİTMİŞTİR
Yomra’da siyasi partilerin ilçe başkanları ile güzel bir iletişimimiz var. AK Parti’de Abdülkadir Başkan ile MHP’de Osman Salih Başkan ile hem eski yıllardan arkadaşlığımız, hem de Yomra’nın çıkarları için amaç birlikteliğimiz var. Siyaset, dostlukların, ilçemizin menfaatlerinin önüne geçmemeli. Bugün Yomra’mızda bu durum yaşanıyor. Siyaset bu saydıklarımın önüne geçemiyor. Ayrıca siyasetçiler sadece rakiptir, asla düşman değildir. Yomra, siyasetin her şeyin önüne geçtiği dönemleri aşmıştır. Yomra’mıza artık herkes katkı verecektir.

DAHA YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR
Sonuç olarak, daha yapacak çok işimiz var. Yomra’mızı her açıdan marka ilçe haline getiriyoruz. Burada anlattıklarım yaptığımız ve yapmakta olduklarımızın küçük bir kısmıdır. Çalışmalarımızı detaylıca kitaplaştırarak halkımızın bilgisine sunacağız. Devam eden çalışmalarımız tamamlandığında Yomra çok ciddi şekilde ivme kazanmış olacak. Çok daha modern hale gelecek.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER