SON DAKİKA

Yomra Medya

YOMRALILAR FINDIĞI KAÇA SATACAK?

YOMRALILAR FINDIĞI KAÇA SATACAK?
Bu haber 30 Temmuz 2022 - 20:46 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Toprak Mahsülleri Ofisi’nin (TMO) fındık alım fiyatını bugün Ordu’da düzenlenen mitingle açıkladı. Erdoğan, TMO’nun levant ve Giresun kalite fındığı, 50 randıman iç vermesi halinde, alan bazlı desteklemelerle birlikte ortalama 54 TL’den alacağını söyledi. Fındık üreticileri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından fındığın cinsine göre TMO’nun alım fiyatının ne olduğunu araştırmaya başladı. Konuyla ilgili olarak TMO’dan herhangi bir resmi açıklama yapılmadı. Yomramedya olarak üreticilerin kafasındaki soru işaretlerinin giderilmesi için durumu analiz ediyoruz:

54 TL’NİN 2 TL’Sİ DESTEKLEME BEDELİ
TMO, 3 farklı fındık cinsi adı altında kabuklu fındık alımı yapıyor. Bunlar, Giresun kalite fındık (Ordu ili ve bölgesinde yetişen yüksek kaliteli fındık), Levant kalite fındık (Yomra bölgesinde Mincene, Arap, Foşa ve Boyhane isimleri ile adlandırılan fındık türü) ve Sivri fındık (Yomra bölgesinin özellikle orta ve yüksek kesimlerinde bolca yetiştirilen fındık türü) olarak sıralanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Giresun ve Levant kalite fındıkların alan bazlı destek ödemeleri ile birlikte ortalama 54 TL’den alınacağını açıkladı. Erdoğan bu açıklaması üreticilere her yıl yapılan alan bazlı destek ödemelerinin kilogram başına 2 TL katkı olarak hesaplandığını belirtmiş oldu.

50 RANDIMAN LEVANT KALİTE FINDIK 52 TL
Bu durumda TMO, en kaliteli fındık olarak bilinen Giresun kalite fındığı (Ordu ili ve bölgesinin fındığı) 50 randıman iç kriterine göre 52 TL’den alacak.

50 RANDIMAN GİRESUN KALİTE FINDIK 50 TL
Aynı durumda 50 randıman Giresun kalite fındığın TMO’daki alım fiyatının 50 TL olması bekleniyor.

50 RANDIMAN SİVRİ FINDIK 48 TL
TMO’nun kalite olarak 3. sırada sınıflandırdığı, Yomra’nın özellikle orta ve yüksek kesimlerinde bolca yetişen sivri fındığın 50 randımanının alım fiyatının ise 48 TL olduğu tahmin ediliyor.

NOT: Bu analiz haber, TMO’nun önceki yıllarda fındık cinsi fiyatlandırması yaptığı sistemden yola çıkılarak kaleme alınmıştır. Verilen rakamlar değişkenlik arz edebilir. Fındık cinslerine göre alım fiyatları hususunda resmi açıklama yapıldığında haber güncellenecektir.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER