SON DAKİKA

Yomra Medya

Yomra’da rakiplerinden bir adım önde olacak siyasetçiyi açıklıyorum!

Yomra’da rakiplerinden bir adım önde olacak siyasetçiyi açıklıyorum!
Bu haber 27 Mayıs 2018 - 13:11 'de eklendi ve kez görüntülendi.

24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimi öncesi Yomra’da hareketli günler yaşanmaya başladı. Bazı Parti ilçe başkanları iftar yemeği organizasyonları düzenliyor, bazıları esnaf ziyaretlerine başladı bile. Mahalle muhtarları da boş durmuyor tabiki… Daha şimdiden Mart 2019’da yapılacak yerel seçimler öncesi kulis çalışmalarına başladılar. Önümüzdeki 10 aylık süreçte en çok konuşulacak konu seçimler olacak. Yomra Belediye Başkanlığı için 24 Haziran’dan hemen sonra aday adaylıklarını açıklayacağını öğrendiğim isimleri şimdilik paylaşmayı uygun bulmuyorum. Mahalle Muhtarlık yarışlarınında çok çetin geçeceğini şimdiden hissetmek zor değil.
Yomra ve Mahallelerdeki Başkan ve Muhtar adaylarının yerel seçimler öncesi halka kendilerini tanıtmak, projelerini anlatmak ve vatandaşın neden kendilerine oy vermeleri gerektiğini ifade etmek gibi bir görevi olacak. Bu olmazsa olmaz zaten. Peki bunu nasıl yapacaklar?
Açıklıyorum! sosyal medya ve interneti en etkili şekilde kullanarak… Şimdi diyeceksiniz ki nasıl olacak o iş?
Günümüzde akıllı telefonlar, internet, sosyal medya vs hayatımızın bir parçası olmuş durumda. Yomra’da lüks residance’da oturanda sosyal medya kullanıyor Sarıtaş yaylasındaki yaşlı Bekir dayıda. Yaklaşan 24 Haziran seçimleri öncesi partilerin seçim çalışmalarını daha çok internet ve sosyal medya tabanlı yapacaklarını açıklaması ve bu şekilde başlamaları da bunun en önemli göstergesi.
Peki Yomra’daki siyasetçiler bunun ne kadar farkında? Hemen cevaplıyorum haberleri bile yok…
Şimdi biraz örnek vermek istiyorum daha iyi anlamamız için. Yaklaşık olarak 10 yıldır internet sektörü ile uğraşan bir kardeşiniz olarak 3 ay önce facebook’ta bir video ile karşılaştım. Videoyu paylaşan sayfa Ak Parti Trabzon Milletvekili Dr. Adnan Günnar’ın sayfası idi. Trabzon’da Ak Parti iktidarı zamanında yapılmış tüm projeleri Adnan Günnar sayfasında paylaştı. Bunu kurduğu profesyonel ekip ile yaptı. Sonra Milletvekili listeleri açıklandı Dr. Adnan Günnar listede kendisine 2. sırada yer buldu. Şimdi diyeceksiniz ki sosyal medyada paylaşılan bu videoları etkisi oldumu. Evet oldu.
Şimdi biraz da Yomra’daki siyasetçiler üzerinden bir kaç örnek vereyim.
Yomra Belediye Başkanımız İbrahim Sağıroğlu internet ve sosyal medyanın önemininin farkında. Ancak kullanımı konusunda yanlış yönlendiriliyor. Nasıl mı? Şimdi Yomra Belediyesi bir proje başlattı diyelim. Hemen oraya bir kaç muhabir çağrılıyor ve haber yaptırılıyor. Buraya kadar problem yok. Daha sonra haber servis ediliyor. Geçtiğimiz günlerde rastladım CNN Turk, Mynet, Haber7, Milleyet vs Yomra ile ilgili ‘Yomra Belediye Başkanı Sağıroğlu’nun İncelemeleri’ başlıklı haber paylaşmışlar. Ancak haberi okuyan sayısı 100 kişiyi geçmiyor. Oysa bu haber sosyal medya’da küçük bir çalışmayla tüm Trabzon’da yaşayan binlerce kişiye gösterilerbilirdi. Veya İbrahim Başkan belediye ekipleri tarafından yapılan bir çalışmayı facebook hesabından paylaşıyor. Peki bunu kim görüyor? Sadece arkadaşları ve takip edenler görüyor.  Bu paylaşımlar uygulanacak yöntemle tüm Yomra’da yaşayan akıllı telefon kullanan herkese kısa sürede gösterilebilir. Yani sadece arkadaş listesi ile kısıtlanmaz.
Diğer Yomra’daki Başkan aday adayları, Parti ilçe başkanları, muhtarlar, muhtar adaylarının neredeyse tamamı sadece Facebook’ta paylaş butonunun ne işe yaradığını biliyorlar. Sosyal medya gerçeğini görmemeleri inanılır gibi değil. Bir kaç kez Trabzon yerel basında haberlerini gördüm. Ancak şunu bilmelerini isterimki gazete tirajları çok düştü.
Mesela Kaşüstü mahallesinde yaşayan seçmene nasıl ulaşmayı düşünüyorsunuz? Kim artık yüksek sesli seçim arabası dinlemek veya rahatsız edilmek istiyor? Veya Yomra’da yaptığınız bir konuşmayı anında Alacaçayır yaylasındaki vatandaşa sosyal medya ve internet olmadan nasıl ulaştırmayı düşünüyorsunuz? Bu gibi bir çok örnek yazarım.
Şimdi yazımın başlığında belirttiğim gibi Yomra’da rakiplerinden bir adım önde olacak siyasetçiyi açıklıyorum.
Sosyal medya ve internetin gücünün farkına varan, Şimdiden 10 ay sonra yapılacak seçimler öncesi profesyonel bir şekilde çalışmalarına başlayan, Vatandaşa ulaşmanın en etkili ve kestirme yolunu keşfeden siyasetçi Yomra’da rakiplerinden bir adım önde olacak.
YomraMedya.com yöneticisi olarak bu ilk köşe yazımdı. Bizi takip eden tüm okurlarımıza teşekkür ederim. Kalın sağlıcakla.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER