SON DAKİKA

Yomra Medya

YALANLAR VE GERÇEKLER

YALANLAR VE GERÇEKLER
Bu haber 19 Nisan 2021 - 22:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Yomra Belediye Meclisinde çoğunluğu elinde bulunduran AK Parti grubunun, Yomra Belediye Başkanı Musfafa Bıyık’ın halkın yararına olan icraatlarını engelleme çalışmaları tüm Trabzo’nda tepki çekerken, AK Parti’li Belediye Meclisi Üyesi Gözde Atasoy Koç, basına beyanat vererek bu tepkiyi kırmaya çalıştı. Ancak Koç’un açıklamalarının tümü gerçek dışı ve Başkan Bıyık aleyhine algı oluşturmaya yönelikti. Tepkiden çekindiği için basın toplantısı yapamayan ve sosyal medyada açıklamada bulunamayan Koç, yazılı basına açıklama yaparak durumu kurtarmaya çalıştı. Yomra’nın çıkarlarından taraf olan bir internet haber portalı olarak AK Parti’li Yomra Belediye Meclisi Üyesi Gözde Koç’un açıklamalarını tek tek irdeleyerek kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

SİZ SATACAKTINIZ, BIYIK’A SATTIRMIYORSUNUZ
Bilindiği üzere, Yomra Belediyesini AK Parti’nin yönettiği dönemde belediyeye ait 3 ayrı arazi satılmış, 4. arazinin satışı içinde AK Parti tarafından resmi karar alınmıştı. Ancak aynı AK Parti, seçinden sonra Başkan Bıyık’ın burayı satarak elde edeceği gelirle AK Parti döneminden kalan borçları ödeyip yeni icraatlar yapabilmesine mani olabilmek için kendi aldığı satış kararını iptal etti? Ancak Gözde Atasoy Koç, yazılı basına yaptığı açıklamada bu gerçeğe hiç değinmedi. Satış için yapılan ihale kanuna aykırıydı diyip durdu. Pardon Gözde Hanım, hangi ihale? İhale yapılmadan satış kararını iptal ettiniz. Şimdi ihalenin hukuka aykırı olduğundan bahsediyorsunuz. İşin doğrusunu siz bizden daha iyi biliyorsunuz ama biz herkes bilsin diye yazalım. Yomra Belediyesi, önceki dönemde AK Parti’nin aldığı resmi satış kararı üzerine sız konusu araziyi satmak için ihale yaptı. İhalede arazi 14 milyon 250 bin TL’ye satıldı. Sizler, “Bu Mustafa Bıyık tek kuruşu çarçur etmiyor, bu ihaleyi iptal ettirip bu paranın belediyenin kasasına girmesine engel olmalıyız. Yoksa Yomra’ya büyük hizmetler yapar” mantığı ile ihalenin iptali için mahkemeye başvurdunuz. Mahkeme türlü gerekçelerle ihaleyi iptal etti. Olabilir. Başkan Bıyık, mahkemenin istediği şekilde yeniden satış ihalesi yapılması için talimat verdi. Ama siz bu kez önceki dönemde kendi aldığınız satış kararını, Belediye Meclisindeki üstünlüğünüze dayanarak iptal ettiniz. Yalan mı bunlar Gözde Hanım? İkinci satış ihalesi tamda mahkemenin istediği şekilde yapılacaktı. Neden bu denli hukuki, mahkeme kontrolündeki ihalenin yapılmasına mani olmak için satış kararını iptal ettiniz? Mahkemenin ilk ihaleyi iptal etmesi ile AK Parti’li meclis üyelerinin önceki dönemde kendi aldıkları satış kararını iptal etmesi tamamen farklö şeyler. Bunu en iyi siz biliyorsunuz. Lakin yalan konuşarak halkı kandırabileceğinizi sanıyorsunuz? Ayıp değil mi?

25 MİLYONA SATACAĞINIZIN KANITI NEREDE?
Gelelim 25 milyon yalanınıza. Ramazan günü böyle büyük yalanları nasıl konuşuyorsunuz, anlayamıyoruz. AK Parti’nin önceki dönemde kendi aldığı satış kararını, şimdi iptal etmesi üzerine çok büyük tepki gördünüz. Bu tepkiler çığ gibi büyüyünce Yomra’da sokağa çıkamaz oldunuz. 3 gün boyunca açıklama bile yapamadınız. Son olarak çareyi, “Evet, biz o araziyi satacaktık ama 25 milyona satacaktık” yalanını piyasaya sürmekte buldunuz. Hani bu iddianızın kanıtı? Yok. Sizden kanıt istendiğinde, “Ya biz kendi aramızda öyle konuşmuştuk” diyorsunuz. Devlet işleri sizin kendi aranızda konuşmanızla yürümez. 2017 yılında satış kararı alırken neden, “Bu arazi en az 25 milyona satılacak. Bu paranın altına düşerse satış otomatik olarak iptal edilecek” diye karar almadınız? Ayrıca siz önceki dönemde belediyenin 3 ayrı arazisini yok pahasına satmadınız mı? Hemde halka duyurmadan satmadınız mı? O arazileri yok pahasına satan sizler mi bu araziyi uçuk fiyata satacaktı?

O ARAZİYİ NEDEN BU KADAR UCUZA KİRAYA VERDİNİZ?
Şimdi diyorsunuz ya o arazi en az 25 milyon eder. Peki öyleyse bu arazinin kira ücreti neden sadece 10 bin TL. Bu kira ücretini önceki dönemde siz belirlemediniz mi? Kira sözleşmesini siz yapmadınız mı? Çok iyi biliyorsunuz ki, bir arazinin bedeli, 20 yıllık kira ücretinin toplamıdır. Bu arazi 25 milyon değerinde ise kirasının aylık 104 bin TL olması gerekir. Ama sizin önceki dönemde yaptığınız sözleşme ile kirası bugün sadece 10 bin TL. 104 bin TL nerde, 10 bin TL nerede? Belediyeyi çok büyük zarara uğratmışsınız Gözde Hanım.

YAPILMAMIŞ İHALENİN BEDELİNİ NASIL BİLİUORSUNUZ?
Ayrıca siz yapılmamış ihalenin sonucunu nereden biliyorsunuz? Malumunuz olduğu üzere ilk ihalede burasü 14 milyon 250 bin TL’ye satıldı. Mahkeme fiyatından dolayı değil, belediyeye ait olan arazi ile kiracıya ait olan istasyonun birlikte satışa çıkarılmasından dolayı satışı iptal etti? İkinci ihalede belki de fiyat daha da yükselecekti. Hadi cevap verin, yapılmamış ihalenin fiyatını nasıl bilebiliyorsunuz? Yoksa işadamlarını ihaleye girmeyinki belediyenin kasasına para girmesin diye tehdit mi ediyorsunuz? Haydi cevap verin.

SİZ BU ARAZİYİ YOK PAHASINA MI SATACAKTINIZ?
Şimdi, önceki dönemde siz bu araziyi yok pahasına kiraya vermişsiniz ya, bundan dolayı bugünkü kirası sadece 10 bin TL ve 2025 yılına kadar bunu düzeltmek mümkün değilya, çünkü kiracının sözleşmesi var ortada. Bir arazinin bedeli de 20 yıllık kira ücretine denk ya, işte Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, “Seçimi ben kazanmasam burayı sadece 2 milyon 400 bin TL’ye aatacaklardı. Satış kararını 2017 yılında almalarına rağmen satış işlemini seçim sonrasına bu nedenle bırakmışlardı” dedi. Neden cevap veremediniz Gözde Hanım?

Devamı yarın…

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER