SON DAKİKA

Yomra Medya

VALİ USTAOĞLU ‘UZLAŞIN’ DEDİ

VALİ USTAOĞLU ‘UZLAŞIN’ DEDİ
Bu haber 11 Temmuz 2020 - 16:23 'de eklendi ve kez görüntülendi.

VALİ USTAOĞLU ‘UZLAŞIN’ DEDİ

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Yomra Belediyesi ile Avrasya Üniversitesi arasındaki sorunun uzlaşı ile çözülmesini istedi. Kamuoyunun bildiği üzere Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık’ın yaptığı uzlaşı çağrısına Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer Yıldız her defasında olumsuz yanıt vermişti.

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu konuyla ilgili olarak 61saat.com’a verdiği beyanatında şunları söyledi: “Yomra’da üniversitenin kullandığı arazi ile ilgili mahkeme kararları var. Şu an Avrasya Üniversitesi hala mahkemede süren bir konunun olduğunu iddia ediyor.. Yomra Belediyesi, “Mahkeme bize teslim etti, gereğini Avrasya Üniversitesi yapsın” diyor.
Açıkçası biz de bir ara yardımcı olalım, bu krizin çözülmesine katkı verelim dedik. Ama olmadı, bir orta noktada buluşulamadı. Hala görüşmeler devam ediyor. Buradan şunu söyleyeyim: Bir tarafta üniversite var. Bir ile, bir ilçeye özelde olsa bir üniversite kurulması çok önemli. Birçok ilçe bunun için gayret gösteriyor, yeterki ilçemize bir üniversite gelsin diyor.
Şehrimize gelen, gelecek olan misafir öğrencilerimizin tedirgin olmaması lazım.
Rahat, huzurlu şekilde eğitim almaları önemli. Bir taraftan işin bu boyutu var. Diğer taraftan mahkeme kararları Yomra Belediyesi’nin elinde. İlçede yeşil alan sıkıntısı var. Kamuoyuna seçim öncesinde yapacağım  diye vadettiği hususlar var. Biri ilimizin Belediye Başkanı, diğeri bu önemli eğitim kurumunun üniversitenin mütevelli heyet başkanı. Ben ikisiylede konuştum. “Bu işi böyle sürekli basın üzerinden bir birinize, kamuoyunu da rahatsız edecek ki, bunlar hoş şeyler değil. Bir şekilde uzlaşabilirsiniz. Uzlaşamayacak husus yok ortada. Belediyenin talep ettiği yeri kim kullanacak, yine halk ile birlikte üniversite öğrencisi kullanacak”
İlçede bir üniversite olması gerçekten kolay değil. Yomra’da bir üniversite var. Bunu da görmek değerini bilmek lazım. Çoğu yerlerde yok böyle bir imkan. Her iki tarafın bence daha aklı selimle, farklı etkiler altında kalmadan çözebileceği husus.
İkisi de geriye dönük siyaset yapmış şehirde ön planda olan insanlar. Bunu çözebilirler.
Mesele bir araya gelip, konuşma ve uzlaşma kültürünü ileriye taşımak. Halledilemeyecek husus değil. Laylaşılacak yer neresi? Burada, devlet ciddi dolgu yapmış.
Bu devlet, bu millet için harcamış parayı o sahayı ortaya çıkarmış. Kanunla buralar, yerel yönetimlere devredildi. Yomra Belediyesi’de yeterki ilçeme yatırım gelsin, üniversite gelsin diye meclis kararıyla bu alanı tahsis etmiş. İşin mahkeme boyutu devam etmiş. Tabiki mahkeme kararları önemli. Ama diğer taraftan uzlaşılabilir.. Ben iki tarafın ilçe menfaatine uzlaşması gerektiği kanaatindeyim. İki taraf da ilçe halkı da öğrencilerimiz de mağdur edilmeden bir orta yol mutlaka bulunacaktır.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER