SON DAKİKA

Yomra Medya

UÇAK YENİ YERİNE TAŞINDI

UÇAK YENİ YERİNE TAŞINDI
Bu haber 22 Ağustos 2021 - 19:23 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ankara-Trabzon seferini yapan özel bir havayolu şirketine ait 162 yolcu ve 6 mürettebatın olduğu Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı, 13 Ocak 2018 Cumartesi günü saat 23.30 sıralarında Trabzon Havalimanı’na iniş yaptığı sırada kontrolden çıkarak pistin kuzey yönünde deniz tarafına yönelmişti. Uçak, iniş takımlarının balçığa saplanması sonucu denize 25 metre kala durabilmişti. Kazada yolcular sağ salim kurtarılırken, uçak 20 saat süren operasyonla saplandığı yerden kurtarılarak Trabzon Havalimanı’nda güvenli bir bölgeye çekilmişti. Uçak, iniş takımlarının balçığa saplanması sonucu denize 25 metre kala durabilmişti. Kazada yolcular sağ salim kurtarılırken, uçak 20 saat süren operasyonla saplandığı yerden kurtarılarak Trabzon Havalimanı’nda güvenli bir bölgeye çekilmişti. Söküm işlemlerinin ardından Yomra Belediyesi uçak enkazını devralmış, 29 Eylül 2018 tarihinde Yomra’ya getirilmişti. Yomra Belediyesi tarafından işadamları Abdülkadir Bektaş, Temel Şükrü Yılmaz ve Zafer Celap’e kiralanan uçağın pide salonu olacağı açıklanmıştı. Aradan geçen 5 aylık bir dönemden sonra pistten çıkan uçak 2,5 saatlik bir çalışmanın ardından bu sabahın erken saatlerinde 1 kilometre mesafede bulunan hizmet vereceği alana getirildi. Sahil yolu uçağın geçişi sırasında bir süreliğine trafiğe kapatıldı. Geçişler ilçe merkezinden yapılırken, ilçedeki sahil bölümüne vinçler ve tır yardımıyla getirilen uçak burada iki ay sürecek bir çalışmayla yerine yerleştirildikten sonra 7-8 ay içerisinde hizmete açılması planlanıyor.

BELEDİYENİN KASASINDAN TEK KURUŞ ÇIKMAYACAK
Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, işadamları tarafından yapılacak yatırımın Yomra’ya çok önemli bir renk katacağını söyledi. Yomra Belediyesinin kasasından tek kuruş çıkmadan bu yatırımın ilçeye kazandırılacağını ifade eden Bıyık, “Ekonomik olarak bu zor dönemde elini taşın altına koyan müteşebbislerimize teşekkür ediyorum. Yaklaşık 6 milyon TL’lik bie yatırıma imza atıyorlar. Yomra bir turizm ilçesidir. Bu yatırım Yomra turizmine ciddi şekilde katkı sunacaktır” diye konuştu.

İNSANLAR NE İSTERSE ONU YAPACAĞIZ
Yatırımcılardan Abdülkadir Bektaş ise, iki tane kader birliği yaptığı arkadaşıyla bu projeye girdiklerini belirterek, “Temel Şükrü Yılmaz ve Zafer Celap ile bu yatırımı yapmaya karar verdik. Uçağımızı bu sabah erken saatlerde teknik ekiple beraber yerine aldık. Bundan sonra teknik ekibin burada 2 aylık bir çalışması olacak uçağı, uçak vaziyetine getirecekler. Ondan sonrada normal yerine alacağız. Bizim de burada ana bina çalışmamız olacak. 7-8 ay içerisinde burada güzel bir tesis yapmayı düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. Pistten çıkan uçakta çok sayıda insanın büyük üzüntü yaşadığını belirten Bektaş, “O insanları biz tesisimize davet ediyoruz. Burası tamamlandıktan sonra onları burada onur konuğu olarak davet ediyoruz. Burada onları en güzel bir şekilde ağırlayacağız ve tekrar geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” dedi. Pidenin Trabzon’da en yaygın yiyeceklerden biri olduğunu söyleyen Bektaş, “Şehirde böyle bir tesise ihtiyaç olduğunu ben düşünüyorum. İnsanların ailesiyle birlikte gelip, huzurlu bir ortamda vakit geçirebilecekleri güzel ve ferah bir ortam insanlara sunacağız. İnsanlar bizden ne talep ederse biz burada bunu sunacağız. Biraz da onlar bizi yönlendirecekler. Tesis içerisinde çocuklarımıza yönelik parkımız uçak görünümlü olacak” şeklinde konuştu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER