SON DAKİKA

Yomra Medya

TRABZONSPOR ŞAMPİYON OLMASIN DİYE FORMÜL ARIYORLAR

TRABZONSPOR ŞAMPİYON OLMASIN DİYE FORMÜL ARIYORLAR
Bu haber 24 Mart 2020 - 21:42 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türk futbolunu yönetenler, Trabzonspor’un şampiyonluğuna mani olabilmek için adeta formül arayışı içine girdi. Salgın hastalık nedeniyle kalan maçların oynanması pek ihtimal dâhilinde görülmezken, bazı güçler Trabzonspor’un şampiyon olmasına mani olabilecek önerilerde bulunmaya devam ediyor.

PLAY-OFF OYNATACAĞINA LİGİ OYNAT

İlk olarak Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, Süper Lig’in, play-off maçları oynanarak tamamlanmasını önerdi. Özdemir’in bu önerisi o kadar saçmaydı ki, kendisi bile önerisini sonrasında savunmaya cesaret edemedi. Çünkü ligin bitimine sadece 8 hafta varken, play-off maçları oynanacağına, ligin kalan maçları rahatlıkla oynanabilir. Özdemir’in önerdiği gibi 7 takımın katılımı ile play-off oynanması durumunda, play-off kuralları gereği karşılaşmalar rövanşlı yapıldığında her takım 12 maç oynamak durumunda kalacak. Oysa ligin normal olarak tamamlanması için her takımın sadece 8 maç oynaması gerekiyor. Play-off müsabakalarının tek maç üzerinden oynanması durumunda ise takımlar en az 6 maç yapmak durumunda kalacak. Bu ortamda 6 maç oynayabilecek takımlar neden 8 maç oynayarak ligi olması gerektiği gibi tamamlamasın? Kaldı ki, Süper Lig’in yasal olarak play-off ile tamamlanması mümkün değil. Çünkü, play-off oynanabilmesi için bu kuralın lig başlamadan konulması ve müsabakaların çift maç üzerinden yapılması gerekiyor.

NEDEN 4 DEĞİL DE 7 TAKIM DEDİ?

TFF Başkanı Özdemir’in, play-off’un 7 takımla oynanmasını istemesi ise ayrıca ‘komedi’ olarak yorumlandı. Play-off’lar, tüm dünyada 4, 6 ya da 8 gibi çift sayıdaki takımlarca oynanır. Ancak Özdemir 7 takımla oynanmasını önerdi çünkü kendi takımı olan Fenerbahçe ligin 7’nci sırasında bulunuyor.

AYBABA DA GEREKSİZ KONUŞTU

Özdemir’in bu önerisinin her yönüyle çürütülmesinin ardından, ligin olduğu şekliyle tescil edilmesi fikri öne çıkarken, bir zamanlar Trabzonspor’da da görev yapmış olan teknik direktör Samet Aybaba’dan, “Lig bu hali ile tescil edilirse Trabzonspor’a coronavirüs şampiyonu” derler çıkışı geldi. Fenerbahçe’ye CAS ve UEFA, ‘şike şampiyonu’ derken yorum yapmayan Aybaba’nın, Trabzonspor’un şampiyonluğa engel olabilmek isteyen odaklar tarafından konuşturulduğu her yönüyle anlaşılıyor.

BİR GÜLÜNÇ ÖNERİ DE ÇEBİ’DEN

Bu saçma çıkışların ardından devreye son olarak Beşiktaş’ın Trabzonlu Başkanı Ahmet Nur Çebi girdi. Trabzonspor’un şampiyon olmasına mani olabilmek için her yolu deneyen güçler adına açıklama yapan Çebi de gülünç bir öneride bulundu. Beşiktaş Başkanı Çebi, kalan maçların oynanmaması gerektiğini ifade ederken, bu sezon ligin oynanmamış kabul edilmesini istedi. Çebi, lig oynanmamış kabul edildiğinde Avrupa kupalarına ise son 10 yılda Avrupa’da en başarılı olan takımların gönderilmesini önerdi. Çebi’nin bu önerisinin de hiçbir tutar dalı yok. Çünkü, Süper Lig’de yer alan 18 takımın tamamının ‘evet’ demeden ligin oynanmamış kabul edilmesi mümkün değil. Ayrıca, 18 takım ‘evet’ diyerek bu öneriyi kabul etse de, Avrupa kupalarına gidecek takımları, son 10 yıldaki başarıyla seçmek mümkün değil. Ligin oynanmamış kabul edilerek tamamlanması durumunda, Türkiye’yi Avrupa kupalarında hiçbir takım temsil edemeyecek.

PEKİ NE OLMASI GEREKİYOR?

Bu durumda ligin ne şekilde tamamlanacağı gayet açık ve net. Ya kalan 8 maç oynanacak ya da lig bu hali ile tescil edilerek Trabzonspor şampiyon ilan edilecek. Bu iki seçenekten başka bir seçeneğin masada olması hukuken ve ahlaken mümkün değil.

BELKİ SIRALAMA DEĞİŞİR DİYE 26. HAFTAYI  OYNATTILAR

Öte yandan, Türkiye’de coronavirüs görülmesine rağmen ligin 25’inci haftasının seyircisiz de olsa oynatılmasının nedeni bu çıkışlarla belli oldu. 25’inci hafta itibariyle Trabzonspor liderlik koltuğunda bulunurken, 26’ıncı haftada sıralamanın değişebileceği ümit edildi. Ancak, 26 haftayı da Trabzonspor lider olarak kapatınca, Trabzonspor düşmanlarının hevesleri kursaklarında kaldı. Bugün, Trabzonspor’un şampiyonluğuna mani olabilmek için saçma sapan önerilerde bulunanlar, 26’ıncı haftada lider değişmiş olsa, ‘lig bu hali ile tescil edilsin’ diyeceklerdi.

Peki, bu insanlar neden Trabzonspor’a bu şekilde kin besliyor? Neden hepsi, “Başakşehir, Galatasaray, Sivasspor vs, kim şampiyon olursa olsun ama Trabzonspor şampiyon olmasın” düşüncesi ile hareket ediyor. Neden Trabzonspor ne zaman şampiyonluğa oynasa, ahlak dışı türlü yöntemlerle buna mani olunmak isteniyor? İşte şimdi bu sorulara yanıt aranıyor…

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER