SON DAKİKA

Yomra Medya

TRABZON’DA CORONAVİRÜS BİLANÇOSU!

TRABZON’DA CORONAVİRÜS BİLANÇOSU!
Bu haber 02 Nisan 2020 - 17:37 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Coronavirüs salgını Türkiye’nin tüm illerine yayıldı. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın dün akşam açıkladığı verilere göre ülke genelinde tanı koyulan hasta sayısı 14 bin 396’ya yükselirken, vefat sayısı dün akşam itibariyle 277 oldu. Bu akşam açıklanacak verilerle bu rakamların daha da yukarı çıkacağı öngörülüyor. Türkiye’de artık her gün 2 binin üzerinde kişiye coronavirüs tanısı konuluyor.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 1 Nisan saat 18.00 itibariyle Trabzon’da coronavirüs tanısı ile tedavi altına alınan hasta sayısının 74 olduğunu bildirdi. Trabzon’daki vefat sayısı ise dün akşam itibariyle 5 olarak açıkladı. Ancak bugün, tedavi altındaki 4 hastanın daha vefat etmesiyle Trabzon’daki vefat sayısının 9’a yükseldiği öğrenildi. Trabzon’da bildirilen hastaların yanı sıra, yaklaşık 250 kişinin de tanı alan hastalara bilinen yakın temaslarından ötürü karantina altında olduğu öğrenildi.

Coronavirüs tedbirleri kapsamında ilgili kamu kurumları çalışmalarını sürdürürken, Trabzon genelinde bir kısım vatandaşların sorumsuzluğu dikkat çekiyor. Bu nedenle Trabzon Valiliğince alınan kararla Uzunsokak vatandaşlara kapatıldı. Bazı insanların sorumsuzca Uzunsokak’ta ‘volta atması’ eleştiri konusu olmuştu.

Öte yandan Of, Hayrat, Maçka, başta olmak üzere ilçelerdeki bazı mahalleler karantina altına alındı. Karantinaya alınan mahallelere giriş ve çıkışlar yasaklandı. Jandarma ekipleri, bu mahallelerde nöbet tutuyor. Ayrıca Of’taki hastanede inşaatında çalışan iki işçide coronavirüs tespit edilmesi üzerine inşatta çalışan toplamda 57 işçi gece yarısı otobüslere doldurularak karantina altına alındı. Başta Ortahisar ilçesi olmak üzere il genelindeki bazı apartmanlarında karantinaya alındığı ve bu apartmanlara giriş/çıkışların kontrol altında tutulduğu biliniyor.

Yomra Kaymakamlığı tarafından, Yomra’ya il dışından gelen isimlerin uyarılması ve ‘kendini 14 gün izole etme’ kuralına uymayanların ilgili makamlara bildirilmesi için muhtarlara görev verildi. Özellikle İstanbul’dan gelenlerin kendilerini mutlaka evlerinde en az 14 gün süre ile izole etmeleri, kimseyle görüşmemeleri ve ziyaretçi kabul etmeleri isteniyor. Bu kurala uymayıp, mahallelerde gezenlere Jandarma ekiplerince müdahale edilmesi karara bağlanmış durumda.

Yomra ilçesi sınırlarında yaşayan her hangi birine coronavirüs tanısı konulup konulmadığı hususunda henüz net bilgi yok. Bu konuda medya ve sosyal medyaya yansıyan bir açıklamaya rastlanmazken, ilçe sınırları içinde yaşayan bazı kişilerin, tanı konulan hastalara bilinen yakın temaslarından ötürü karantina altına alındığı kayıtlara yansımış durumda.

Öte yandan, Antalya’ya il dışından gelecek herkesin 14 boyunca karantinaya alınmasının kararlaştırılması dikkat çekti. Trabzon Valiliğinin de tüm Trabzon için bu yönde bir karar alabileceği konuşuluyor. Zira baharın gelmesiyle birlikte İstanbul’dan çok sayıda gurbetçinin Trabzon’a gelmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER