SON DAKİKA

Yomra Medya

TRABZON KIRMIZI ALARM VERİYOR

TRABZON KIRMIZI ALARM VERİYOR
Bu haber 29 Kasım 2020 - 14:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın geçtiğimiz günlerde Trabzon’un da aralarında bulunduğu 15 ilde vaka sayılarının yüzde 50 ile yüzde 100 arasında arttığını belirtmesinin ardından Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki poliklinik hizmetleri kaldırıldı. Hastanede sadece covid hastalarına hizmet verilmeye başlandı.

Trabzon İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Usta, vatandaşlara çağrıda bulunarak tedbirlere uyulmasını istedi. Usta, “Sayılarımız maalesef yüksek. Bizi asıl korkutan, vakalarımızın yükselme trendinde olması. Vakalar gücümüzü, kapasitemizi aşacak düzeye doğru gidiyor” dedi.

Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki poliklinik hizmetlerinin kaldırıldığı ve hastanenin artık tamamen covid hastaları için düzenlendiğini belirten Usta sözlerine şu şekilde devam etti: “Covid hastalarını yönetebilmek için özel donanımlar gerekiyor. Hem personel açısından hem birimler açısından, diğer hastalarla bir arada yönetemiyorsunuz, bulaşıcılığın çok yüksek olmasından dolayı. Biz de mekânları ayırmaya çalışıyorduk. Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanemizde 3-4 kat derken şimdi tümünü çevirmek durumunda kaldık. Orada bütün ildeki covid hastalarını özellikle yoğun bakım koşullarında olanları yönetmeye gayret ediyoruz. Diğer hastalara artık alan bırakamayacağımızı gördüğümüz için oradaki poliklinik hizmeti de dahil olmak üzere onları Numune ve diğer hastanelere kaydırmak durumunda kaldık. Hizmet anlamında ameliyat olsun diğer hastaların servis hizmetleri olsun onları da özel hastaneler, Fakülte, Fatih Devlet, Haçkalı Baba gibi hastanelerimizde planlama dahilinde gidermeye gayret ediyoruz.”

Vatandaşların, covid ile ilgili sorunlarını çağrı merkezini arayarak öğrenebileceğini kaydeden Usta, açıklamalarını şöyle tamamladı: “Çağrı merkezimizi başlangıcından beri kurmuştuk. 230 55 88 nolu telefon 08.00-24.00 saatleri arasında haftanın her günü hizmet veriyor. Ekip sayılarımızı gittikçe artırdık. Şu anda 10 kişi ile birlikte 2 ayrı mekânda hizmetimizi yürütmeye gayret ediyoruz. Tüm sağlık sistemindeki sorunlara buradan çare bulmak çok kolay değil. Her zaman bu saatler diliminde 10 sağlık çalışanını bu işin içerisinde tutmak durumunda kalıyoruz. Dolayısıyla sahadan eksiltmiş oluyoruz. Sadece vatandaşımızın sorularına cevap versin diye. Bunu daha çok artırma durumu olduğu zaman sahadan daha çok sağlıkçıyı çekmek durumunda oluyoruz. Burada sağlıkçı niye görevlendiriliyor? Denilebilir. Çünkü arayan kişiler sağlıkla ilgili sorunlarını dile getiriyor. Biz de onlara çare olabilmek için mecburen sağlık çalışanlarından bir ekip kurmak durumunda kalıyoruz. Şu an oluşturduğumuz bu sistemle birlikte günlük 600-700 arasında kişiye hizmet vermeye gayret ediyoruz. Herkes ne tür covid ile ilgili sorun yaşıyorsa o konuda arayıp çalışanlarımızın verdiği cevaplar doğrultusunda kendini şekillendirmiş oluyor. Bu hizmetle birlikte insanların tedirginliğini biraz daha azaldığını gözlemleyebiliyoruz. Dolayısıyla bunu da önemsiyoruz. Özellikle vatandaşın bu konuda duyarlı olmasını, gereksiz yere işgal etmemesini rica ediyoruz. Vakalar arttıkça insanlar kendi çevresinde veya evinde vaka görünce ancak duyarlı oluyor ve o zaman telefonlara sarılıyor.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER