SON DAKİKA

Yomra Medya

TARIM BAKANI İSTİFA ETTİ

TARIM BAKANI İSTİFA ETTİ
Bu haber 04 Mart 2022 - 14:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli görevinden istifa etti. Vahit Kirişci, Tarım ve Orman Bakanı oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli görevinden istifa etti. Karara göre, Vahit Kirişci Tarım ve Orman Bakanı oldu.

İSTİFA SONRASI İLK AÇIKLAMA
Bekir Pakdemirli istifasının ardından yaptığı ilk açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle 10 Temmuz 2018’den itibaren sürdürdüğüm Bakanlık görevimden ayrılmış bulunuyorum. Görevden af talebimi kabulleri için kendilerine şükranlarımı arz ediyor, yeni Bakanımız Sn. Vahit Kirişçi’ye başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA
Kararla ilgili Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan açıklama geldi. Altun, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle Tarım ve Orman Bakanlığı görevine atanan Sayın Vahit Kirişci’yi tebrik ediyor, yeni görevinde başarılar diliyorum. Görevi devreden Sayın Bekir Pakdemirli bakanımıza bugüne kadarki hizmetleri için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

SÖZLERİ TARTIŞMA KONUSU OLMUŞTU
Geçtiğimiz yıl, Türkiye’nin pek çok bölgesinde çıkan yangınlar sonrasında ormanlık alanlar küle dönmüş ve Bakan Pakdemirli’nin “Ormanların korunması ve yangınlarla mücadelede belediyeleri sorumlu” sözleri tartışma konusu olmuştu.

TARIMSAL ÜRÜN İTHALATINDA DİKKAT ÇEKEN ARTIŞ
Tarım Bakanı olmadan önce ABD’li bir patates şirketinin Ortadoğu danışmanlığını yapan Bekir Pakdemirli’nin bakanlığı döneminde tarımsal ürün ithalatındaki artış dikkat çekti. Tarımda kendi kendine yeten ender ülkelerden biri olan Türkiye’de, artan maliyetler nedeniyle gıda enflasyonunun önünü almak isteyen Hükümet, çareyi ithalatta buldu. Sadece 2021 yılında tarım ve gıda ürün ithalatı 20 milyar dolara yaklaştı.

8 BAKAN DEĞİŞTİ
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin 10 Temmuz 2018’de belirlenen ve 16 bakandan oluşan ilk kabinesinden şimdiye kadar 8 bakan ayrıldı.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER