SON DAKİKA

Yomra Medya

OTOBÜS SEFER SAATLERİNİ ELEŞTİRDİ

OTOBÜS SEFER SAATLERİNİ ELEŞTİRDİ
Bu haber 17 Aralık 2021 - 19:58 'de eklendi ve kez görüntülendi.

CHP Yomra İlçe Başkanı Erol Haydar Pekşen, Büyükşehir Belediyesi tarafından Yomra’ya düzenlenen otobüs seferlerinin yetersiz olduğunu ifade etti. Yomra’dan şehir merkezine giden ilk otobüsün sabah saat 08.30’da kalktığını, şehir merkezinden Yomra’ya gelen son otobüsün ise 16.30’da hareket ettiğini hatırlatan Pekşen, “Bu seferler nedeniyle insanlarımız Belediye otobüsleri ile işe gidip gelemiyor. Ulaşım sorumluluğu uhdesinde bulunan Büyükşehir Belediyesi mutlaka bu konuda düzenlemeye gitmeli. İlk otobüs Yomra’dan daha erken kalkmalı, son otobüs Yomra’ya daha geç gelmeli. Aralarda da yeterli sayıda sefer olmalı” dedi.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun, Yomra’yı metropöl ilçe olarak gördüklerini ve her geldiklerinde Yomra’yı daha da toparlanmış olarak gördüklerini ifade ettiğini hatırlatan Pekşen, sözlerine şöyle devam etti: “Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Zorluoğlu’na Yomra için düşündüklerinden ötürü teşekkür ederiz, çalışmalarında başarılar dileriz. Yomra’nın Büyükşehir Belediyesi tarafından acilen çözülmesi gereken ulaşım sorunu vardır. Tüm büyükşehirlerde toplu ulaşımın en önemli faktörü, belediye otobüsleridir. Metro ve raylı sistem bulunmayan Trabzon’da belediye otobüsleri ile toplu ulaşım halkımız için büyük önem taşımaktadır. Maalesef bu imkan Yomra’mıza yeteri kadar sunulmuyor. Yomra’dan şehir merkezine giden ilk otobüs sabah 08.30’da, dönüşteki son otobüs ise 16:30’da kalkıyor. Bu saatler çalışan insanlar için uygun değildir. Yomra’dan ilk otobüs kalktığında mesai başlmış oluyor. Yomra’ya gelen son otobüs kalktığında ise mesai bitmemiş oluyor. Bu durumda Yomra insanı belediye otobüslerini kullanma imkanından mahrum kalıyor. İşe gidip gelmenin çile olduğu metropol ilçe mi olur?
TÜİK’in son verilerine göre yüzde 4.35 ile ilde nüfus artışının en fazla yaşandığı ilçede vatandaşlar evden işe gidiş gelişlerinde otobüs çilesi yaşıyor. Bu otobüs saatleri, insanlarımızın diğer ilçelerden gelen otobüslere binmesini ya da minibüs kullanmasını zorunlu kılıyor. Bu olumsuzluk Büyükşehir Belediyemiz tarafından acilen düzeltilmelidir.”

CHP Yomra İlçe Başkanı Pekşen konuyla ilgili sözlerini şöyle tamamladı: “Yomralı ister özel sektörde çalışsın ister kamu kuruluşunda çalışsın, işine zamanında gidebilmek ve evine daha çabuk dönebilmek için ya sağlığından ya da cebindeki paradan ödün vermek zorunda kalıyor. ‘Metropol ilçe’ denilen, her anlamda yükselen bir değer olan Yomra’ya ve Yomralıya bu mu reva görülüyor? Yomra, şehir merkezine 20 km uzaklıkta olmasına rağmen sabah saatlerinde toplu taşıma ile ulaşın 30-35 dakika sürüyor. Mesaiye yetişmek isteyen vatandaşlar ya diğer ilçelerden hareket ederek Yomra’dan geçen otobüslere binmek ya da minibüs kullanmak zorunda kalıyor. Sabah saatlerinde Sürmene, Araklı ya da Arsin’den gelen belediye otobüsleri haliyle yolcu dolu olarak geliyor. Aynı sorun akşam mesai saati bitiminde de geçerli. Yomralılar bu otobüslere bindiğinde sıkışık bir araçta fiziksel olarak rahatsız edici şartlarda seyahat ediyorlar. Dahası kış mevsiminin rutin hastalıklarının dışında Kovid salgını da düşünüldüğünde, bu sağlıklarını da riske atmak anlamına geliyor. Bir diğer seçenekleri minibüs kullanmak ki aradaki fiyat farkı günlük bir ekmeğe denk geliyor. Günümüz ekonomik şartları düşünüldüğünde bu da vatandaşımızın cebine ciddi bir yük demektir. Sayın Zorluoğlu’na soruyorum: Otobüs sefer saatleri neden insan sirkülasyonunun en yoğun olduğu mesai başlangıcı ve bitişine göre ayarlanmıyor? Yomra ve Yomralı Trabzon’un sosyal ve ekonomik hayatına katkıları ile çok daha iyisini hak ediyor. Büyükşehir’in uhdesindeki hizmetlerden bize reva görülen bu mu?”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER