SON DAKİKA

Yomra Medya

ÖĞRENCİ OLMADIĞI İÇİN BİNALAR BOŞ

ÖĞRENCİ OLMADIĞI İÇİN BİNALAR BOŞ
Bu haber 25 Ocak 2022 - 23:45 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer Yıldız, itiraflarına devam ediyor. Yıldız, Avrasya Üniversitesinin bazı binalarının öğrenci olmadığı için boş olduğunu söyledi

Bazı kesimler, Avrasya Üniversitesinin Yomra Sancak Mahallesi’nde bulunan binasını, Yomra Belediyesinin binanın önündeki sahil dolgu alanını geri aldığı için boşalttığını iddia ederken, Üniversite Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer Yıldız’dan tarihi itiraf geldi.

Önceki gün basın toplantısı düzenleyen Yıldız, Avrasya Üniversitesinin yeni fakülteler açmasına (YÖK tarafından) izin verilmediğini belirterek AK Parti’li siyasilere sitem ederken, üniversitenin binalarının öğrenci olmadığı için boş olduğunu söyledi. Yıldız, “Yetkililerden destek istiyoruz. O desteği alamadığımız için yerlerimiz boş vaziyette bekliyor. Bu fakülteler açılmış olsaydı 25 bin hedefine ulaşmış olacaktık. Ama onun sorumluluğu bana ait değil. Üniversite Trabzon’a, Türkiye’ye mal olmuş. Ben gereğini yaptım. Fiziki mekanlar donatılmış; Türkiye’de örneği olmayan olimpik havuzumuz var, kapalı spor salonumuz var, kütüphanemiz, dersliklerimiz var. Ama ne işe yarar? Bu binalar boş bekliyor” dedi.

Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer Yıldız, aynı toplantıda Yomra Belediyesi ile yaşanan soruna da değinerek, “Bizim kimseyle bir sorunumuz yok. Bizde yanlış yapabiliriz” ifadeleri ile yanlış yaptıklarını kabul etmişti.

GEÇMİŞTE NE OLMUŞTU?
Bilindiği üzere önceki dönemde kanunlara aykırı şekilde Avrasya Üniversitesine tahsis edilen Yomra Sancak Mahallesi’ndeki sahil dolgu alanı için mahkeme tahliye kararı vermiş, arazinin Yomra Belediyesi tarafından halkın kullanımına sunulması gerektiğine hükmetmişti. Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer Yıldız ise mahkeme kararına rağmen, üniversitenin ihtiyaç duymadığı bu araziyi boşaltmaya yanaşmamıştı. Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık ise Yıldız’ın hukuk tanımaz tutumu karşısında, araziyi çeviren çitleri yıkarak bölgeyi halkın kullanımına açmıştı. Avrasya Üniversitesi bu hamlesinden dolayı Başkan Bıyık aleyhine defalarca dava açmış, ancak mahkemeler Bıyık’ı haklı bulmuştu. Başkan Bıyık, halka geri kazandırdığı alanda Yomra’nın en büyük sosyal yaşam alanı olacak olan Yomra Hürriyet Parkı ve Sosyal Yaşam Alanı’nın yapımını başlatmıştı.

ALGI OPERASYONU YAPANLAR ŞİMDİ NE DİYECEK?
Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık’ın halkın malını halka geri kazandırmak ve burada Yomra’ya yakışacak sosyal yaşam alanını inşa etmek için verdiği mücadeleyi karalamak isteyen küçük bir grup ise bu gerçekleri gizleyebilmek için algı operasyonu başlatmıştı. Yalanlarla icra edilen algı operasyonu ile Başkan Bıyık’ın Avrasya Üniversitesini Yomra’dan çıkarmak istediği, bu nedenle araziyi geri aldığı şeklinde yalan haberler piyasaya sürülmüş, Avrasya Üniversitesinin Yomra Sancak Mahallesi’ndeki yerleşimini de bu nedenle kapattığı iddia edilmişti.

Avrasya Üniversitesi Mütevelli Başkanı Ömer Yıldız’ın gerek Yomra Belediyesi ile yaşananlar için, “Bizde yanlış yapabiliriz” diyerek yanlış yaptıklarını kabul etmesi, gerekse üniversite binalarının öğrenci olmadığı için boş olduğunu itiraf etmesinin ardından, göz göre göre yalan konuşmaktan çekinmeyen bu grubun ne diyeceği merakla bekleniyor.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER