SON DAKİKA

Yomra Medya

KPSS İPTAL EDİLECEK Mİ?

KPSS İPTAL EDİLECEK Mİ?
Bu haber 03 Ağustos 2022 - 15:59 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sorularının sızdırıldığı iddialarının ardından Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle görevden alındı.

NE OLMUŞTU?
İddiaya göre, sınavda çıkan coğrafya, tarih, matematik gibi farklı alanlardaki 20’den fazla soru, sınavdan önce bir yayınevinin (Yediiklim) deneme sınavlarında yer aldı. Hatta bazı soruların aynı zamanda kursu da olan yayınevinin sosyal medya platformlarında öğretmenler tarafından çözüldüğü öne sürüldü.

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, KPSS’nin şaibeli olduğunu ve bu işin peşini bırakmayacaklarını anlattığı bir video paylaştı. Kaya’nın paylaştığı videonun tamamı ise şöyle: “Yüzbinlerce genç bu sınavdan umudunu aradı ama ne yazık ki her yıl tekrarlanan sınava şaibeli demekten utanır hale geldik. Bu siyasal iktidarın yaptığı tüm sınavlar şaibeli olmaya başladı. Şimdi, şöyle bir tesadüf olamaz. Bir yayınevinin soru kitapçığındaki 20 sorunun 20’si de tıpatıp aynı çıktı. Buradan bu sınavı yapanlara çağrıda bulunuyorum. Bu sınavda adaletsizlik yok mu?
Bir yayınevi 20 sorunun 20’sini de nasıl oluyor da tutturabiliyor? Bu sınava giren tüm yurttaşlarımızın kaygısıdır. Bu kaygıyı ortadan kaldırabilmek için yetkililerin derhal açıklama yapması gerekmektedir. ÖSYM, soru kitapçığının çalınması konusu da şaibelidir, MEB, YÖK de şaibelidir. Şaibenin büyüğü de saraydadır.”

CHP Milletvekili Kaya’nın açıklamalarının ardından ÖSYM’den yapılan açıklamada iddiaların asılsız olduğu ifade edildi. ÖSYM’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “2022 KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür Sınavı ile Eğitim Bilimleri Sınavı 31 Temmuz 2022 Pazar günü sabah ve öğleden sonra oturumlarında güvenli bir biçimde gerçekleştirilmiştir. Bazı sınav sorularının bir yayınevinin deneme sınavı sorularıyla aynı olduğuna ilişkin sosyal medya platformlarında ortaya atılan iddiaların incelemelerimiz neticesinde asılsız olduğu anlaşılmıştır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Tüm bu gelişmelerin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 2022 KPSS Lisans oturumundaki bazı sorulara ilişkin iddialarla ilgili Devlet Denetleme Kuruluna inceleme talimatı verdi. Yapılan açıklamada incelemenin kısa sürede tamamlanarak konunun aydınlatılacağı belirtildi.

Dün gece saatlerinde ise ÖSYM Başkanı ÖSYM Başkanı Halis Aygün, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görevden alındı. Aygün’ün yerine henüz atama yapılmadı. Şimdi ise KPSS’nin iptal edilip edilmeyeceği merakla bekleniyor. Muhalefet, sınavın tekrar edilmesi gerektiğini savunuyor.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER