SON DAKİKA

Yomra Medya

KÖYÜNE DÖNEN ŞİFA BULUR

KÖYÜNE DÖNEN ŞİFA BULUR
Bu haber 28 Ekim 2022 - 22:41 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Yomra Maden Köyün’de doğup genç yaşta İstanbul’un yolunu tutan 57 yaşında ki Orhan Karslı emekli olduktan sonra tekrar baba ocağı köyününe geri döndü.

Babadan, dededen kalan gelenek ve görenekleri döndüğünde köyünde bulamadığının üzüntüsünü yaşadığını vurgulayan Karslı, ‘’ Eskiden yoksulluk vardı. Şimdilerde köylüler bile modern hayata geçmiş, oysa ben köyümden giderken yoksulluk vardı, açlık vardı. Bu sebeple bizim yaşıtlar köyden büyükşehirlere göç etmek zorunda kaldı.
Uzun yıllar İstanbul’da özel sektörde çalıştım. Ama köyüm bir an olsun aklımdan çıkmadı. Buraya bir gün tekrar geri döneceğim hayali ile yaşadım. Sonunda hayalim gerçek oldu ve köyüme geri döndüm. Yazları ara ara tatile geliyordum ama geriye yani İstanbul’a tekrar dönecek olmak can sıkıyordu. Ama şimdi temelli döndüm çok şükür ve yeniden doğmuş gibi kendimi hissediyorum. Köyüme döndükten sonra kolları sıvadım. Eskiden çoğu ihtiyacımızı kendimiz karşılardık. Yeri geldiğinde marangoz, yeri geldiğinde aşçı olurduk. Kendi kaşığımızı, kendi araç gereçlerimizi kendimiz yapardık. Bende yeniden ahşap kaşıklar yapmaya başladım.

Bunun yanında taş oymacılığıda yapıyorum. köyümüzün akan sularına taş oluklar yapıyorum. Hayvanların su içebilmesi için bizim gurun dediğimiz yine ahşap oymacılığından eserlen yapıyorum.

Yaylalara mezralara sık sık gidiyorum. Oralarda eski yemek kültürümüzü tekrar yaşatmaya başladım. Taş ekmeği yapıyorum. O lezzeti herkes bilmez ama eskiler çok iyi bilir. Ayrıca kendine özel taştan fırın yaptım. Adeta bir fırıncı gibi kendi ekmeğimide kendim üretiyorum. Komşularıma ikram ediyorum. Damağımda miras kalan o tadı yeniden yakaladım.

Dediğim gibi yeniden doğmuş gibiyim. Karadeniz Özellikle Trabzon ve biraz mikro milliyetçilik yapacağım Yomra Maden Mahallesi cennetten bir köşe. Son olarak diyorum ki imkanı olan herkes memleketine geri dönsün. Toprağa, dağa, taşa dokunsun. Şehirlerin kalabalığından kaçsın. Hem bedenen hem de ruhen şifa bulursunuz’’ dedi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER