SON DAKİKA

Yomra Medya

KANARYA OTU VE ALLIGELİN İLAÇ OLUYOR

KANARYA OTU VE ALLIGELİN İLAÇ OLUYOR
Bu haber 20 Haziran 2022 - 16:32 'de eklendi ve kez görüntülendi.

AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, KTÜ İlaç ve Farmasötik Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezini (İLAFAR) ziyaret etti. İLAFAR Müdürü Prof. Dr. Sena Sezen ve ekip arkadaşlarıyla bir araya gelen Milletvekili Ayvazoğlu, İLAFAR’ın iki endemik bitki üzerinde çalıştığı ilaç çalışmaları ile ilgili bilgi aldı. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ikinci aşamaya geçilmesi kararlaştırılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Prof. Dr. Sezen, “Amacımız etkin bir şey bulmak. Bu bir bilim ve sonuçları objektif şekilde değerlendireceğiz. Süreci de ekibimizle, ekibimizdeki genç, çalışkan arkadaşlarımızla hep birlikte sürdürüyoruz” dedi.

İLAFAR Müdürü Prof. Dr. Sezen, siki endemik bitki üzerinde yürütülen araştırmaların hangi boyutta olduğunu anlattı. Üç yıldır çalışmalarını her detayı titizlikle inceleyerek yürüttüklerini belirten Prof. Dr. Sezen, “Biz yaklaşık üç sene önce bölgemizde endemik olan iki bitki ile bunların ilaç olabilme potansiyellerini araştırmak üzere kalabalık bir ekiple çalışmaya başladık. İlkin çalışmalarımızda praksiyon diye tabir ettiğimiz bitkinin bazı kısımlarının ve bazı ekstrelerinin çeşitli farmakolojik aktiviteler gösterdiğini bulduk. Bunlar özellikle bazı düz kaslara yönelik etkiler. Enflamatuar yolaplar dediğimiz yolaplara yönelik etkilerdir. Dolayısıyla bu aşamayı tamamladıktan sonra, Doğa Koruma ve Milli Parklar ile yürüttüğümüz projenin bu ön verilerden hareketle ikinci kısmına devam edeceğiz. Bu gördüğümüz etkilerin moleküler mekanizmalarını çeşitli deney hayvanlarındaki hastalık modelleriyle, hücre kültürü dediğimiz tekniklerle araştıracağız. Amacımız etkin bir şey bulmak. Bu bir bilim ve sonuçları objektif şekilde değerlendireceğiz. Süreci de ekibimizle, ekibimizdeki genç, çalışkan arkadaşlarımızla hep birlikte sürdürüyoruz. Destek olan herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

İLAFAR’ın çalışmalarını yakından takip eden ve destek veren Milletvekili Ayvazoğlu, çalışmaların heyecan verici olduğunu söyledi. Ayvazoğlu, “Şehrimizin eğitimdeki markası KTÜ umut veren çalışmalarıyla göz dolduruyor…

Bölgemizin endemik bitkilerinden Kanarya Otu ve Allıgelin üzerinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın altyapı desteğiyle devam eden milli ilaç olabilme potansiyeline yönelik araştırmanın 1. aşamasında olumlu veriler elde edildiği için Tarım ve Orman Bakanlığımız 2. aşamaya geçilmesini talep etti.
Milli ve yerli üretimine giden yolda adım adım bilimsel çalısmalar sürdüren KTÜ İLAFAR Merkezi Müdürü Prof. Dr. Sena Sezen ve kıymetli ekip arkadaşlarına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER