İYİ PARTİ’DEN ‘SIYASİ YASAĞI KALDIRILSIN’ TEKLİFİ

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, hakaretten kaynaklanan siyasi yasağın ceza yasalarından kaldırılması için kanun teklifi vereceklerini açıkladı.

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen hapis ve siyasi yasak cezalarına değinen Zorlu, iktidarca yapılan bazı açıklamaların söz konusu cezanın onanmasına işaret ettiğine dikkat çekti.
“Bu hukuki değil, siyasi bir dava haline gelmiş durumda. Böyle bir söz karşısında siyasi yasak verilmesi girişimi büyük bir hukuksuzluk ve vicdansızlık.” diyen Zorlu, kararın Türkiye’ye özgürlükler, demokrasi ve hukukun üstünlüğü konularında olumsuz etki yapacağını ifade etti. Zorlu sözlerini şöyle sürdürdü:
“Dün AK Partili bir milletvekili de gerekirse kanun değişikliği ile siyasi yasağın ortadan kaldırılabileceğini söylemişti. Sayın Genel Başkanımızın talimatlarıyla bu konuda hukukçu arkadaşlarımız bir çalışma gerçekleştirdiler. Biz bu konuda az sonra kanun teklifimizi TBMM’ye veriyoruz. Kanun teklifimizde Türk Ceza Kanunu’nun 125, 130, 131 ve 299. maddelerinde bazı değişiklikler öngörüyoruz, Cumhurbaşkanı’na hakaret suçu da dahil olmak üzere. Böylelikle hakaretten kaynaklanan siyasi yasağı, ceza yasalarımızdan çıkarma girişimi başlatıyoruz. Burada önemle altını çizmek isterim; kaldırılmak istenen hakaret suçu değil. Bu devam edecek ama gerekli değişikliklerle teklif hakaret yoluyla siyasi yasak getirilmesini ortadan kaldırılıyor. Şimdi gelin dürüstçe sözünüzde durun. Bu ülkenin demokrasi çıtasına, siyasetin demokrasi yolculuğuna engel tıkamayın. Birlikte TBMM’de bu değişiklikler yapalım. Bildiğiniz gibi geçmişte Sayın Erdoğan da bu konuda ceza aldı. Bu hepsini kapsayacak bir kanun değişikliği. İstiyoruz ki, ülkemiz bundan böyle bu ayıba ortak olmasın. Böyle bir tabloyla dünyanın karşısına çıkmayalım.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir