SON DAKİKA

Yomra Medya

İYİ PARTİDEN ŞEFFAF İTTİFAK YANITI

İYİ PARTİDEN ŞEFFAF İTTİFAK YANITI
Bu haber 26 Şubat 2020 - 16:20 'de eklendi ve kez görüntülendi.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın, siyasi partiler arasında yapılan ittifaka ilişkin açıklamasına CHP ile seçim işbirliği yapan Millet İttifakı bileşeni İYİ Parti’den yanıt geldi. İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, “Terörün gölgesinin düştüğü yerde biz olmayız. Bu Sayın Genel Başkanımızın da hassasiyeti, bizim de parti olarak arkasında durduğumuz bir hassasiyet. CHP cevabını versin” dedi.

Buldan, yaptığı açıklamada, “Bizim yanımızda görünmekten korkan kesimler var. Tabanımız bundan rahatsız. Tabanımız 23 Haziran seçimlerinde yaptığımız ittifakın daha şeffaf bir ittifak olması gerçeğini sürekli yüzümüze vuruyor. Bundan sonra yapılacak ittifaklar, açık ve şeffaf olmalı” ifadelerini kullanmıştı.

‘Muhatap değiliz’

Ağıralioğlu, Buldan’ın sözlerini değerlendirirken şöyle konuştu:

“Bundan önce yapılmış ittifakda da gizli-açık, dolaylı-direk bir şey yoktu. Bundan sonrasında da örtülü-örtüsüz, gizli-açık bir şey yok. Terörle arasına mesafe koyamayan, çocukların katiline ‘terörist’ diyemeyen bir siyasi partinin ne demek istediğine cümle kurmak lüzumsuz iştir. Biz HDP’nin örtülü-örtüsüz, dolaylı-dolaysız ve hatta ima yoluyla bile ittifak kuracağı bir siyasal muhatap değiliz. HDP, Türkiye partisi olmak istiyorsa PKK’ya ‘terörist’, Abdullah Öcalan’a da ‘terörist başı’ diyecek. Bunu diyemeyen bir siyasi organizasyonunun söyledikleri Türk kamuoyu tarafından ciddiye alınmaz.

‘HDP ittifak bileşenimiz değil’

“Biz CHP ile son seçimde belli merkezlerde siyasi olarak bir beraberlik yakaladık ve seçenek zenginliği sunduk. Bu organizasyonun içinde HDP’ye oy veren seçmenlerin oy vermesini istediğimiz bir güçlenme alanı var ama HDP bizim ittifak bileşenlerimizden biri değil. CHP cevabını versin. Biz durduğumuz yerde duruyoruz. Genel Başkanımızın ve partimizin iradesi net. Biz terörün gölgesinin düştüğü yerde olmayız. Parti olarak derdimiz, bu kadar müştereğimiz olan kendi Kürtlerimizi, çocuklarımızın katiline ‘terörist’ diyemeyen bir organizasyona kaptırmaktan dolayı muzdarabiz. HDP siyasal meşruiyet zemini istiyorsa, örtülü-örtüsüz ittifak gibi cümle kurmak yerine PKK ile olan örtülü-örtüsüz beraberliklerini bitirsinler.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER