SON DAKİKA

Yomra Medya

İLLA ÖLMEMİZ Mİ LAZIM?

İLLA ÖLMEMİZ Mİ LAZIM?
Bu haber 28 Mayıs 2021 - 22:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Trabzon’da yöre halkından taş ocağı tepkisi! Yolu kapatıp yetkililere böyle seslendiler! ‘’İlla birinin ölmesi mi lazım’’

Trabzon’un Yomra ilçesi, Özdil Oymalı Grup yolunda bulunan taş ocağında yapılan çalışmalarda yolda seyir halinde bulunan araçlara taş düştüğünü ve tehlike arz ettiğini iddia eden yöre sakinleri bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

Trabzon’un Yomra ilçesi, Özdil Oymalı Grup yolunda bulunan taş ocağında yapılan çalışmalarda yöre sakinlerinin mağdur olduğu durumlar ile ilgili basın açıklaması yapıldı.

Özdil Muhtarı Barış Hatipoğlu: 30 senedir bu yolu kullanıyorum. Esnafım, 1994-95 yılında açılan taş ocağı 97’de 3 tane arkadaşımızın taşın altında kalarak vefat ettiğini yaşadık. Sürekli bu yolda taş yağıyor. Daha geçen hafta aracın ön camına vuran taş bagaja geçti, bir tanesine isabet etse yaşama şansı yok. Ölümlü kaza olmasın, taş ocağı çalışacaksa tedbirlerini alarak çalışsın, vatandaş da mağdur olmasın. Her gün olay çıkıyor burada, birinin ölmesi mi gerekiyor çözüm için…”

Yöre halkı adına Mustafa Aksoy yaptığı açıklamalarda “ Bugün burada bulunma amacımız hepimizin malumu Yomra Özdil Oymalı grup yolumuzun hali. Karadeniz Sahil Yolu ile başlayan taş ocağı çalışmaları ulaşımımızı ve insan sağlığını ciddi şekilde tehdit ediyor. Asla bağcıyı dövmek gibi bir durumumuz yok. Üzüm yemek istiyoruz. 1. Gündem maddesi yapmak hepimize görevidir.  Duyarlılık gösteren herkese teşekkür ediyoruz. Günde yüzlerce aracın geçtiği Trabzon-Bayburt-Gümüşhane bağlantı yolu, onlarca köy ve 2 beldenin ortak yoludur. İçinde memur, birçok tesisin olduğu yerli yabancı turtislerin ziyaret ettiği bu yöre son zamanlarda üzgün ve tepkildiri. Bahsedilen geçiş güzergahını seyrederek gezmek istiyoruz. Yayla turizminin büyük çoğunluğu bu yoldan yapılıyor. 16km yolun yapılamamsı malesef gölgede kalmıştır. Yüzlerce insan tek yürek tek vücut hiçbir siyasi kimlik taşımadan bu vahim durumu ortandan kaldırmaya elinin altına taşı koymaya mecburdur. Bu kazaların önüne geçmek adına ISG kurallarının harfiyen uygulanması, iş sağlığı uzmanının her gün gelmesi ve şantiyeyi denetlenmesi ve güvenlik uyarılarının koyulması başlıca beklentimizdir. Bu çalışmalar fotoğraflarla beğenmiştir, fark etmeyen bir çok insan yoldaki tehlikenin farkında. Vadide gece görüş kısıtlı olduğu için durum daha vahimdir. Her sene yaşanan taşkınlar bu yola ciddi zarar vermiştir. Daha birkaç ay önce dere yatağına kurulan sel felaketinden işçiler canını zor kurtardı. Harfiyatlar geçerken tonaj denetlemesi yapılıyor mu. Önümüzde taş kamyonları devrilip dereye uçmadı mı? Neden denetlenmiyor, bu ocağın İSG uzmanı nerede ve ne iş yapıyor. Bu yöreye sadece oy almak için gelmeyin artık. İçinde fakrlı görüşlere sahip olan bu coğrafya yeri geldiğinde tokadı vurup gereken cevabı verecektir. Bu insanlar artık mütevazilikten çıkma arefesindedir.” ifadelerini kullandı.

kaynak; 61saat

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER