SON DAKİKA

Yomra Medya

İKTİDAR EKMEKLE OYNAMASIN

İKTİDAR EKMEKLE OYNAMASIN
Bu haber 06 Aralık 2021 - 10:19 'de eklendi ve kez görüntülendi.

CHP Yomra İlçe Başkanı Erol Haydar Pekşen, iktidarın halkın ekmeği ile oynadığını söyledi. Yomra’da faaliyet gösteren ekmek fırınlarını ziyaret ederek, fırıncı esnafının sorunlarını dinleyen Pekşen, un fiyatlarının derhal makul fiyatlara çekilmesi gerektiğini ifade etti.

Fırıncı esnaflarının artan maliyetler karşısında çok zor durumda kaldığını belirten Pekşen, “Fırıncı esnafı artan maliyeti ekmek fiyatına yansıtırsa derin yoksulluk yaşayan halkımız çok daha zor durumda kalacak. Yansıtmazsa, dayanacak güçleri yok. Un fiyatları derhal makul seviyeye çekilmeli ya da bu olana kadar fırıncıların SGK primleri devlet tarafından karşılanmalı” dedi.

CHP Yomra İlçe Başkanı Pekşen, fırıncı esnaflarını ziyaretinin ardından yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

HALKIN DEFTERİNİ DÜRMEYE DEVAM EDİYORLAR
Ülke yönetimi liyakattan uzak, bilimle ters düşen kadro ve anlayışla yönetilmez. Eğer yönetilirse ki, ‘öyle yönetiliyoruz’ bunun sonucunda derin yoksulluk ve hayat pahalılığı kaçınılmaz olur. Geldiğimiz nokta maalesef budur. Emeklinin, esnafın, çiftçinin, üreticinin, çalışan memur ve işçinin defterini dürmeye devam ediyorlar. AKP iktidarı, her türlü krize ve buhrana hazırlıksız yakalanmaya devam ediyor. Ceremesini ise vatandaşlarımız çekiyor.

FIRINCI ESNAFININ DAYANACAK HALİ KALMADI
Ülkemizde yaşanan un sıkıntısı karşısında fırıncılar yüz üstü bırakıldı. İlçemizde faaliyet gösteren fırıncı esnafımıza yaptığımız ziyarette gördük ki, durumları içler acısı. Esnaf arkadaşlarımızın yaptıkları maliyet hesabın da 250 gr ekmek için kullanılan un, poşet ve kağıtın maliyetinin 1,5 TL olduğunu öğrendik. 2,5 TL’ye satılan ekmekten kalan 1 TL ile hamur mayası, kira, stobaj, vergiler, yakacak, çalışanların ücreti, SSK primleri, elektrik ve su faturalarını ödemelerinin imkansız olduğunu öğrendik. Esnafımız yaklaşık olarak bir ay önce ekmeğe zam yapıldığını söylerken, bu zam yapılırken ekmeğin gramında 50 gramlık artışla birlikte zam yapıldığını belirtiler. Ayrıca zam yapıldığı esnada 50 kg unun fiyatının 180- 200 TL olduğunu, bugün ise 320-350 TL ye çıktığını belirtiler. Acil olarak yetkililerin soruna çözüm bulmalarını, yoksa dayanacak hallerinin kalmadığını belirtiyorlar.

İKTİDAR MENSUPLARI MAZERET ÜRETMEYİ BIRAKSINLAR
Bugün ilçemizde faaliyet gösteren fırıncı esnafımız yaklaşık olarak 150 kişiye iş, aş ve ekmek veriyor. Duyarlı fırıncı arkadaşlarımız işçi çıkararak küçülmeyi düşünmüyor. Kendilerini teşekkür ederiz. Ama yetkililerin kendilerine karşı duyarsız kalmasından çok rahatsızlık olduklarını gözlemledik. Kendileriyle yaptığımız görüşmede ekmeğe yapılacak olası zammın, alım gücü çok düşük olan ve derin yoksulluk içinde olan vatandaşımıza ekstra külfet yükliyeceğine karar verdik. Sorunun iktidarın duruma el atması ve gerekli müdahaleyi yapması şeklinde çözülmesinden yanayız. Çözüm olarak ya un fiyatlarını makul seviyeye çekilmeli veya un fiyatları düzeltilene kadar geçici bir süre SSK primlerinin devletimiz tarafından karşılanmasını talep ediyorlar. Halkımızın ekmeğiyle kimse oynamasın. İktidar mensupları sorunlar karşısında mazeret üretmeyi bıraksınlar. İktidar mercii ağlama yeri değil, sorunlara çözüm üretme yeridir. Yapamıyorsanız, halkımızın önüne sandığı getirin. Sağduyulu halkımız sorunlardan ve sorumlılardan kurtulacak bilgi ve birikime sahiptir. Ya çözüm yada seçim tercih sizindir iktidar mensupları.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER