SON DAKİKA

Yomra Medya

Hem Kalandar’ı Kutladılar Hem de Eğitime Destek Verdiler

Hem Kalandar’ı Kutladılar Hem de Eğitime Destek Verdiler
Bu haber 14 Ocak 2018 - 13:26 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Trabzon yöresinde yılbaşı olarak kutlanan Kalandar için Yomra İlçesi’nin Çamlıyurt Mahallesi’nde şenlik düzenlendi. Düzenlenen şenlikte toplanılan bahşişler ise Çamlıyurt İlkokulu için kullanılacak.

Trabzon ve çevresinde Rumi takvime göre yeni yılın ilk günü kabul edilen 14 Ocak’a Kalandar adı veriliyor. Her yıl 13 Ocak’ı 14 Ocak’a bağlayan gece, Yomra ve çevresi başta olmak üzere birçok mahallede Kalandar kutlanıyor. Yomra’da organize edilen Kalandar kutlamalarında ise farklı bir kampanya ortaya koyuldu. Gecede toplanılan bahşişler mahallede bulunan Çamlıyurt İlkokulu için harcanacak. Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu’da kampanyaya destek için Ak Parti Yomra İlçe Başkanı Avni Adanur ile birlikte Çamlıyurt Mahallesindeki etkiliklere katılarak vatandaşlarla bir araya geldi. Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu burada yaptığı açıklamada “Kalandar bu topraklarda doğan bir gelenek. Bizimde gençlik yaşlarımızda ilçemizin tamamında kalandar kutlanırdı. O zamanlar meşhur bir kalandar türküsü de vardı. ‘Gece geldik kapınıza, selam verdik yapınıza selamımızı almazsanız daha gelmeyiz kapınıza’ diye. O hane sahipleri gelenlere elma, armut, fındık gibi ürünler verir. Fakat yıllar geçtikçe örf ve adetlerimiz, geleneklerimiz, göreneklerimiz kaybolmakta. Çamlıyurt Mahallemizde ise gençlerimiz bu geleneği sürdürüyor. Her yıl etkinlikleri düzenliyor. Bu yılda farklı bir kampanya yapmışlar. Toplanan bütün bahşişler mahalle okuluna harcanacak. Bizde bu kampanyaya destek için buradayız. Kendilerine bu ince düşüncelerinden ötürü teşekkür ediyorum” dedi.

Etkinliklerin sorumlusu Adem Can yaptığı açıklamada ise, her yıl geleneksel olarak düzenlenen Çamlıyurt deve şenliklerini okulumuza yardım için devam ettiriyoruz. Başkanımıza katılımlarından ötürü teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER