GRUPLARA KALANA 16 MİLYON EURO

UEFA, 2022-23 sezonunda Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi ve Konferans Ligi’nde dağıtılacak para ödüllerini açıkladı.

Buna göre, geçtiğimiz sezon verilen ödül miktarında herhangi bir değişikliğe gidilmedi.
UEFA’nın 1 numaralı organizasyonu konumundaki Şampiyonlar Ligi’nde, gruplara kalan her takım 15,64 milyon euro katılım payı kazanacak.

Gruplarda her galibiyette 2,8 milyon euroyu kasasına koyacak kulüpler, beraberlik halinde 930 bin euroyla yetinecek.
Turnuvada Son 16 Turu’na kalan ekipler 9,6 milyon, çeyrek finalistler 10,6 milyon, yarı finalistler 12,5 milyon ve finalistler de 15,5 milyon euro elde edecek.
“Devler Ligi”nde gruplar öncesi play-off etabında organizasyona veda eden takımlar, 5’er milyon euro ile ödüllendirilecek.
Örneğin, Süper Lig şampiyonu olarak Türkiye adına “Devler Ligi”ne gidecek birinci takım hüviyetindeki Trabzonspor, turnuvaya play-off turundan başlayacak.
Bordo-mavililer bu turu geçip gruplara kalırsa 15.64 milyon katılım bedeli kazanacak, aksi takdirde 5 milyon euroyla yetinerek yoluna Avrupa Ligi’nden devam edecek.
Türkiye’nin bu pastaki payı ise 3 milyon euro civarında. Bu para, Türkiye’den turnuvaya katılan takımlar arasında şu şekilde bölüştürülür:
– Trabzonspor ve Fenerbahçe gruplara kalırsa 3 milyon euro, yüzde 55-yüzde 45 oranında paylaştırılır. Büyük hisse şampiyon takıma gideceğinden, Trabzonspor 1,65 milyon euro, Fenerbahçe ise 1,35 milyon euro kazanır.
– İki takımdan biri gruplara kalırsa, 3 milyon euronun yüzde 90’ını (2,7 milyon euro) gruplara kalan takım, yüzde 10’unu (300 bin euro) elenen takım alır.
Bir başka deyişle, iki takımdan birinin elenmesi halinde, gruplara kalan takım 1 milyon euroluk ekstra kazanç sağlar. (Fotomaç)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir