SON DAKİKA

Yomra Medya

FINDIK FİYATINI DAHA DA YÜKSELTMEK ÜRETİCİNİN ELİNDE

FINDIK FİYATINI DAHA DA YÜKSELTMEK ÜRETİCİNİN ELİNDE
Bu haber 03 Ağustos 2020 - 15:09 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İYİ Parti Yomra İlçe Başkan Yardımcısı Fatih Uygur, açıklanan fındık alım fiyatının üreticiyi memnun ettiğini söyledi. Serbest piyasada fiyatların daha da yükselebileceğini ifade eden Uygur, “Üretici fındığını pazara erkenden indirmezse fiyat daha da artar” dedi.

Bu nedenle fındık üreticisinin dikkatli olması gerektiğini kaydeden Ekonomiden Sorumlu İlçe Başkan Yardımcısı Uygur, “Fındık için açıklanan rakam, güzel bir rakamdır. Üreticiyi memnun etmiştir. Ancak üreticilerimiz şunu bilmeli ki, fındık çok değerli bir üründür ve bu fiyatı daha da yükseltmek üreticinin elindedir. Bir kaç hafta sonra fındık pazara inmeye başladığında, serbest piyasada rakamlar biraz gerileyebilir. Bu noktada üretici ihtiyacı olmadığı halde fındığını satmazsa, emanete verip Ferrore’nin ihtiyacını tez elden karşılamazsa fiyat hızla yükselişe geçecektir. Yılbaşından sonra ise her halükarda serbest piyasadaki fındık alım fiyatları, TMO’nun fiyatlarının üzerine çıkacaktır. Çünkü tüm dünya Türkiye’nin fındığına muhtaçtır. Ayrıca bu yıl gerek ülkemizde, gerekse fındık üreten diğer ülkelerde rekolte düşüktür” diye konuştu.

FINDIĞIN GERÇEK DEĞERİ 30 TL
Serbest piyasadaki fındık alım fiyatının 30 TL’yi bulabileceğini kaydeden Uygur, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Bugün fındığın gerçek değeri 30 TL’dir. Üreticimiz aklı selim satış politikası izlerse bu rakama ulaşabilir. Bu konuda ayrıca devletimize de çok önemli görevler düşüyor. Üreticinin fındığını emanete vermesine mani olmak için lisanslı depoculuk sistemine bir an evvel geçiş yapılmalıdır. İlçelerde kurulacak lisanslı depolar ile üreticinin fındığını güvenle saklayabilmesi temin edilmelidir. Bu düşünce yıllardır gündemde ancak uygulamaya geçirilmiyor. Ayrıca TMO’nun fındık alımlarında üreyiciye zulmetmemesi ve ödemeyi peşin yapması fındık üreticileri için büyük önem taşıyor. Fındık sezonu başta çiftçilerimiz olmak üzere herkese hayırlı olsun.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER