ÇOCUKLARDA ADI KONULMAYAN SALGIN!

Trabzon’da özellikle bebek ve çocuklarda son günlerde gözlemlenen ateş, kusma, ishal ve geniz akıntısı rahatsızlıkları nedeniyle devlet ve özel hastanelerde büyük bir yoğunluk yaşanıyor.

SONUÇ VERMİYOR
Benzer şikayetlerle hastanelere giden aileler, çocuklarının hastalığı ile ilgili net bir cevap alamazken, adı konulamayan bir salgın olduğunu belirten doktorlar tedavi noktasında da kesin bir şey söyleyemezken verdikleri ilaçların da faydasal anlamda kısa sürede sonuç vermeyeceğini ifade ediyorlar.

2 GÜN SÜRERSE DOKTORA BAŞVURUN
Kaloriferli evlerde nem oranına ve toza dikkat edilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, çocuklara bol bol kaynatılmış su içirilmesi gerektiğini, terleme konusuna dikkat etmeleri gerektiğini, ateş, kusma ve ishal durumlarının 2. güne sarkması durumunda mutlaka sağlık kuruluşlarına müracaat etmeleri gerektiğini ifade ediyorlar.

ADI KONULAMAYAN SALGIN
Konuyla ilgili kendilerine de belli şikayetler geldiğini belirten Trabzon İl sağlık Müdürü Dr. Hakan Usta, ‘Adı konulamayan bu salgın veya hasta yoğunluğu sadece ilimize ait bir durum değil. Kayseri ilinde il müdürlerimizin katıldığı bir eğitim toplantısına katıldım. Buralarda da benzer bir durum söz konusu.
Adı konulamayan bir hastalığın yayıldığı konuşuluyor. Bu yeni bir virüs mü yoksa eski virüsün mutasyona uğramış bir hali mi araştırıyoruz. Zaten bakanlığımız tarafından 4 virüsü tespit edebilen bir kit yakında piyasaya çıkacak. Ve bu manada testlere başlanacak.
Benim ailelere önerim, aile hekimleri ile irtibatlı olsunlar, asla ama asla sağlık kuruluşlarına aile hekimlerine sormadan, gitmeden ilaç kullanmasınlar, kafalarına göre eczanelerin ve medikallerin kendilerine satmak istediği bitkisel adı altındaki şurupları çocuklarına verirken dikkatli olsunlar. Her şurup her hastalığa iyi gelmez. Bazı alerjik ve daha kötü durumlarla karşı karşıya kalmamaları için hekimleri dinlesinler. Bu salgını fırsata çevirmek isteyenlerin tuzağına düşmesinler.
Bol bol kaynamış su tüketip organik, sağlıklı ve öğün atlamadan beslenmeye dikkat etsinler. Mevsimsel geçişlerin de tetiklediği bu yoğun hastalık sürecinde tüm ailelerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum, sağlık kuruluşlarımızın 7/24 Trabzon halkının hizmetindedir’’ ifadelerine yer verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir