SON DAKİKA

Yomra Medya

BAŞKAN ZORLUOĞLU GÜNEBAKIŞ GAZETESİ’NE ATEŞ PÜSKÜRDÜ!

BAŞKAN ZORLUOĞLU GÜNEBAKIŞ GAZETESİ’NE ATEŞ PÜSKÜRDÜ!
Bu haber 08 Aralık 2021 - 20:04 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Günebakış Gazetesi Başyazarı Ali Öztürk’ü yerden yere vurdu. Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi Aralık ayı toplantılarının açılışında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başkan Zorluoğlu, Ali Öztürk’ü kendisi aleyhinde yalan haber yaptığı için mahkemeye verdiğini ve mahkum edildiğini söyledi. Ali Öztürk’ün Trabzon’u yönetemediği için kendisi aleyhinde sürekli yalan haberler yaptığını ifade eden Zorluoğlu, Öztürk’ü gazeteci olarak görmediğini söyledi. Zorluoğlu, “O şahsın iftiracı olduğu hukuk önünde tescillendi” dedi.

Bazı basın yayın organları tarafından ‘Sayıştay Raporları’ üzerinden yapılan karalama çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Zorluoğlu şunları söyledi:

“2020 Sayıştay raporları yayımlandı. Belli gazete ve yayın organlarına son üç dört gündür bakın, hemen hemen tüm büyükşehirlerle ilgili olumsuz haberler yer alıyor. Bunların özelliği sol ve aşırı sol yayın yapan, hükümet karşıtlığından hükümet düşmanlığına dönmüş gazeteler ve yayın organları. Tabi Trabzon’un da muhaliflerin sesi olan bir yerel gazetesi var. Hani şu parasız kaldığı zaman kitap yapıp satan gazete var ya ondan bahsediyorum. Onlar da az önce saydığım aşırı sol basından geri kalmıyor. O da aynı şeyleri Trabzon Büyükşehir için yazıyor, yani burada da kendilerini yalnız hissetmesinler.

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin 2020 yılı Sayıştay raporu, yüz akı bir rapordur. 2020 Sayıştay raporunda bir tek kamu zararı, kişi zimmeti veya başka suç teşkil edecek bir iş ve işleme rastlanmamıştır. Burada yayınlanan Sayıştay’ın bulgular raporudur. Bu işi ben çok iyi bilirim, bilmeyenlere de anlatıyım. Bulgu ayrı iştir, sorgu ayrı iştir. 2020 raporunda az önce bahsettiğim gazetelerin mal bulmuş mağribi gibi sarıldıkları mesele, bulgulardır. Bu bulgular Sayıştay denetim raporlarının böyle olsa daha iyi olur şeklinde tespitleri ve eleştirilerinin yer aldığı kısımlardır. Burada bir yolsuzluk, bir usulsüzlük bir kamu zararı varsa bu sorgu bölümünde alınır ve o kendi içinde devam eder. En nihayetinde kamu zararına sebep olan kamu görevlisinden tahsil edilinceye kadar da bu süreç devam eder.

TRABZON’U YÖNETME GÜÇLERİ ELLERİNDEN ALINDI
“Sayıştay bir tane ihaleye raporunda yer vermiş. Bu gazete kalkmış, sanki ortada bir usulsüzlük, bir yolsuzluk, bir kamu zararı varmış gibi manşetlere taşımış. Onun derdi başka. Onu bir gazete olarak görmüyorum. Bir cephe olarak görüyorum. Onların derdi Trabzon’u yönetebilme derdi. Bizimle birlikte Trabzon’u yönetme yetileri, becerileri, güçleri bütünüyle ellerinden alınmıştır. Bundan sonra bu güç kendilerine asla dönmeyecektir. Bunu net bir şekilde söyleyelim. Ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar, bizim gizli saklı bir şeyimiz yok. Her şeyimiz şeffaf. İçişleri Bakanlığı, Sayıştay, Savcılıklar açık. Büyükşehir Belediyesi olarak biz şeffaf olmakla, işlerimizi hukuka, ahlaka uygun olarak yapmakla övünüyoruz. Bu bizim en güçlü yanımızdır. Bunla ilgili olarak her türlü denetime de açık olduğumuzu tekrar tekrar ifade etmek istiyorum.”

KENDİ MENFAATİNİ ÖNDE TUTANLARLA KAYBEDECEK VAKTİMİZ YOK
“Ne yapılırsa yapılsın, hangi iftira atılırsa atılsın, hangi yalan yazılırsa yazılsın, biz bunlardan korkmuyoruz. Trabzon’da ilk kez bu şer odaklarından endişe etmeyen bir yönetim iş başındadır. Bunu tekrar tekrar söylüyoruz. Kimseye eyvallahımız yoktur. Bizim rehberimiz hukuktur. İşimiz mevzuata göre belediyenin hizmetlerini yürütmektir. Bunun ötesinde hiçbir şekilde bizim önümüze bir şey çıkarılamaz. Hiç kimseyi de bu manada hesaba katmayız. Bu güç odakları da şunu bilmeli ki, biz Trabzon’u geliştiriyoruz, kalkındırıyoruz, dönüştürüyoruz ve bizim önümüze çıkan her engeli bu zamana kadar nasıl aştıysak bundan sonra da Allah’ın izniyle aşacağız. Şehrin menfaatinin önüne kendi menfaatini koyan insanlarla kaybedecek vaktimiz yoktur. Ne yazarsa yazsınlar tekrar ifade ediyorum, belediyeden bundan önce olduğu gibi bundan sonra da bir kuruş para onlara verilmeyecektir, tek bir kişi onların söylemiyle işe alınmayacaktır. Tek bir idareci onların talep ettiği kişilerden yapılmayacaktır. Belediyenin hiçbir tane işi onların söylediği öncelik sorasına göre gerçekleştirilmeyecektir. Net ve açık.”

İFTİRACI OLDUĞU HUKUK ÖNÜNDE DE TESCİL EDİLDİ
“Ben bu gazetenin ismini vermiyorum ama ben kolay kolay hiçbir basın kuruluşunu mahkemeye vermem. Eleştirilere sonuna kadar saygı duyan bir adamım. Gerçekten bizim görevimiz de bu konuda olabildiğince saygılı olmak, sabırlı olmaktır. Ama bir konu vardı ki, benim kiraladığım evi, ev sahibi satmak istedi. Ben de alamadım, o nedenle taşınmak zorunda kaldım. O ev de eşyalı bir evdi, eşyalı ev kiralamıştık. Belediyenin bir kuruşluk eşyası da yoktur. ‘O eşyaları Çaykara’daki köy evine gönderdi’ şeklinde çok ağır, zimmetle itham eden çok büyük bir iftira vardı. Buna kayıtsız kalsaydım, kabul etmiş olacaktım. Dolayısıyla bu arkadaşlara hem ceza hem tazminat davası açtım. Ceza davası geçtiğimiz günlerde kesinleşti. Gazeteye hakaret suçu işlediği ve suçun sabit olması nedeniyle mahkûmiyet verildi. 365 gün adli para cezasıyla cezalandırılmasına karar verildi. Bu bir hükümdür. Bu gazetenin iftiracı, yalancı ve hakaret eden bir gazete olduğu hukuk önünde de net bir şekilde tescil edilmiş oldu. İnşallah tazminat davası da sonuçlandığında tazminat parasını bakalım ne yaparız. Biz yargı önünde de bu mücadelemize devam ediyoruz.”

GÜNDEM MADDELERİ GÖRÜŞÜLDÜ
Başkan Zorluoğlu’nun açıklamalarının ardından gündem maddelerinin müzakeresine geçildi. Toplantı, 17 gündem maddesinin görüşülerek ilgili komisyonlara havale edilmesinin ardından sona erdi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER