SON DAKİKA

Yomra Medya

Başkan Bıyık Müteahhitleri Sert Bir Dille Uyardı !

Başkan Bıyık Müteahhitleri Sert Bir Dille Uyardı !
Bu haber 30 Mayıs 2020 - 19:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık ilçede inşaat yapmak isteyen müteahhitlere bir dizi sert uyarıda bulundu.

Kesin kararlı olduğunun altını çizen Başkan Bıyık, “Yomra’da daha önceden inşaat yapmış ve yapı kullanmasını almamış müteahhide yeni ruhsat vermeyeceğim. Adam ruhsat için başvurduğu zaman 10 sene önce başka bir bina yapmış diyelim bunun e yapı kullanması alınmamışsa yeni ruhsat vermeyeceğim. Önce mevcut inşaatlarına yapı kullanma alsın temizlesin ondan sonra gelsin yeni inşaata başlasın. Bazı müteahhitler var 4 projesi var farklı noktalarda 4 projenin 4’ünün de yapı kullanması yok. Böyle müteahhit gelmesin Yomra’ya istemiyorum” dedi.

Bıyık, “İstanbul’da Silivri’de ya da herhangi bir taşra bölgesinde herkes inşaat yapabilir ama Maslak’ta inşaat yapamaz. Trabzon’un birçok yerinde herkes inşaat yapabilir. Ama Yomra’da müteahhitlik yapacak kişi rüştünü ispat edecek. Ruhsat konusunda çok sıkı davranıyoruz. Ruhsatsız ve yapı kullanmasız binaları resmileştirip hukuken bir noktaya kavuşturmuş olacağız” ifadelerine yer verdi.

Yomra’da tahminine göre 6 bin civarında yapı kullanmasız ev olduğunu kaydeden Bıyık, “Bunlar daire. Bunun haricinde 15 tane ruhsatı olmayan bina var. Ruhsatsız binaları mühürleyeceğim deyince kızdılar bana. Yapı kullanması olmayan dairelerde müteahhidin SGK ve vergi borcu olduğu için borcu yoktur kağıdı alamadığı için yapı kullanmaya başvuramıyor. Buralarda oturan evlerde vatandaş suyu yüzde 50 elektiriği yüzde 30 pahalı kullanıyor. 1 yılda 3 bin liranın üzerinde fazla para ödüyor. Daire başına 1000 TL toplasalar yapı kullanmasını alsalar belediye olarak biz de emlak vergisi noktasında konuyu resmileştiririz. Bu konuda ciddi sıkıntı içindeyiz” dedi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER