SON DAKİKA

Yomra Medya

BAŞKAN BIYIK, BİR TAŞLA 5 KUŞ VURDU

BAŞKAN BIYIK, BİR TAŞLA 5 KUŞ VURDU
Bu haber 01 Nisan 2021 - 14:28 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık’ın ilçede bulunan uçak enkazının Sahil Yolunun kenarına kurularak pide salonu olarak hizmet vereceğini açıklaması, Türkiye gündemine oturdu.

BELEDİYENİN KASASINDAN TEK KURUŞ HARCAMAM
13 Mart 2018’de Ankara-Trabzon seferini yapan uçak, Trabzon Havalimanına indikten sonra pistten çıkmıştı. Bu kaza ile kullanılmaz hale gelen uçağın kaportası, Yomra Belediyesi tarafından değerlendirilmek üzere ilçeye getirilmişti. 31 Mart 2019’da Yomra Belediye Başkanlığına seçilen Mustafa Bıyık, uçağın düzenlenerek halkın hizmetine sunulması için belediye bütçesinden kesinlikle harcama yapmayacaklarını ifade etmişti. Başkan Bıyık bu açıklamasının ardından, onlarca müteşebbis uçağı değerlendirmek istedi. Başkan Bıyık, uçağın Yomra sınırları dışına çıkarılmasına izin vermeyeceğini belirterek, “Yomra sınırları içinde, halkın her kesimine hitap edecek, Yomra’nın tanınırlığı ve marka değerine katkı sunacak, Yomra’nın sembolü haline gelecek, finansman sorunu olmayan projeler dışında hiç bir projede uçağı değerlendirmeyeceğiz” dedi.

Son olarak Sancak Mahallesi’nde bulunan belediyeye ait çay bahçesinin işletmecileri, uçağı bu alanda pide salonu olarak halkın hizmetine sunmak istediklerini ifade etti. Yapılan görüşmeler neticesinde belediye ile kiracılar arasında sözleşme imzalandı. Imzalanan sözleşme hükümlerine göre;

1-) Gerek uçağın dizayn edilmesi, gerekse çevre düzenlenmesi için öngörülen 4 milyon TL’lik maliyetin tamamı işletmeciler tarafından karşılanacak.
2-) Belediye, kira geliri elde edecek.
3-) Halkın pek rağbet etmediği park alanı canlılık kazanacak.
4-) Söz konusu proje, Karadeniz’de yeni bir turizm destinasyonu oluşturacağından, başta Yomra olmak üzere Karadeniz turizmine çok önemli katkı sunacak.
5-) Yomra’nın tanınırlığı ve imajına çok olumlu katkıları olacak.

Öte yandan konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, işletmecilerin kısa sürede çalışmalara başlayacaklarını söyledi. Tesisin en erken 1 yıl sonra hizmete açılacağını kaydeden Bıyık, “Uçağın yeni yerine nakliyesi en erken 3 ay sonra olur. 1 yıl sonra tesis hizmete girebilir. 10 yıllık bir sözleşme imzaladık. Uçağın Doğu Karadeniz Karayolunun kenarına kuruluyor olması da ilçemiz için çok güzel oldu. Proje tamamlandığında bölgenin incisi olacağını düşünüyorum. Beni en çok memnun eden husus ise belediyemizin kazasından tek kuruş çıkmayacak olması. Ayrıca kira gelirimizi tahsil edeceğiz. Pandemi nedeniyle yeme içme sektörünün çok zor günler yaşadığı bir dönemdeyiz. Pandeminin ne zaman son bulacağının, kısıtlamaların ne zaman kaldırılacağının belli olmamasına rağmen böyle bir yatırım yapacak olan iş insanlarımıza ilçem adına teşekkür ediyorum” dedi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER