SON DAKİKA

Yomra Medya

BAKAN TURHAN GÖREVDEN NEDEN ALINDI?

BAKAN TURHAN GÖREVDEN NEDEN ALINDI?
Bu haber 28 Mart 2020 - 23:41 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye bu sorunun cevabını arıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ı gece yarısı kararnamesi ile görevden alarak yerine, Bakan Yardımcısı Adil Karaismailoğlu’nu atadı. Kamuoyu, yapılan bu değişikliğin nedenini merak ederken, kulislerde bu değişikliğin neden yapıldığına yönelik çeşitli iddialar dillendiriliyor.

İDDİA 1: Kanal İstanbul güzergahında bulunan tarihi köprülerin taşınması amacıyla geçtiğimiz günlerde yapılan ihaleyi ertelemediği için Turhan’ın görevden alındığını iddia edenler var. Bilindiği üzere bu ihalenin sonuçlanıp işe başlanmasıyla Kanal İstanbul’da ilk kazma vuruluş olacak. Türkiye’nin coronavirüs tehlikesi ile uğraştığı bu dönemde, iktidarın bu ihaleyi yapması, bazı kesimlerce yoğun şekilde eleştirilmişti. Bu eleştiriler nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın değişiklik tasarrufuna gittiği konuşuluyor.

İDDİA 2: Ancak, yine kulislerde bu iddiayı çürütenler bulunuyor. Hükümete yakın bazı kaynaklar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayı olmadan her hangi bir bakanlığın böyle bir ihale yapabilmesinin mümkün olmadığına dikkat çekiyor. Bu kez, “Coronavirüs tehlikesi ile insanların evlerine kapandığı bir dönemde böyle bir ihale yapılmasının tepkilere neden olması üzerine, danışıklı dövüş yapılarak, tepkileri dindirmek için Bakan Turhan görevden alındı” iddiası dillendiriliyor.

İDDİA 3: Bir başka iddia ise bunların tam aksi yönünde. Turan’ın korana virüsünün Türkiye’de her geçen gün etkisini artırdığı bir süreçte Kanal İstanbul ile ilgili bir ihale yapılmasının kamuoyunda tepki çekeceği ve bu sebeple ertelenmesini istediği iddia edildi. Bu nedenle Turan ile Saray arasında kriz yaşandığı ve ihalenin gerçekleşmesinin ardından Erdoğan’ın görevden almayı gerçekleştirdiği öğrenildi

İDDİA 4: Kulislerde konuşulan bir başka iddia ise, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın, ilk günden itibaren Kanal İstanbul’a sıcak bakmadığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konudaki talimatlarını harfiyen uygulamakla birlikte, ikili görüşmelerde Kanal İstanbul’un gerekli olmadığını ifade ettiği yönünde. Bu nedenle Erdoğan’ın üzen süredir değişiklik yapmayı düşündüğü, Kanal İstanbul güzergâhındaki tarihi köprülerin taşınmasına ilişkin ihalenin yapılmasının ardından bu düşüncesini hayata geçirdiği yönünde…

İDDİA 5: Kulislerde konuşulan bir başka iddia ise Bakan Turhan’ın takdir edilen bir devlet adamı kimliği ile hareket edip, siyasi tartışmalara girmediği için böyle bir kararın verildiği… İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Kanal İstanbul’a karşı sert muhalefet yapmasına karşın, Turhan’ın, gerekli cevapları verse de, İmamoğlu’nun gündemi belirlemesine mani olacak çıkışlarda bulunmadığı için Erdoğan’ın böyle bir tasarrufta bulunduğu konuşuluyor.

İDDİA 6: Bunlara karşın, Bakan Turhan’ın görevden alınmasının, Kanal İstanbul Projesi’nin beklemeye alınacağının işareti olduğunu da iddia edenler bulunuyor. Kanal İstanbul’un ilk günden itibaren çok tartışılması, projeye karşı çıkan önemli bir kesimin bulunması, yüksek maliyetinin yanı sıra gerekliliğinin tartışılması, tüm bunlarla birlikte coronavirüs tehlikesi nedeniyle ekonominin zayıflamasından ötürü Kanal İstanbul’un en azından bir süre gündemden düşürülmek istendiği iddiası kulislerde dillendiriliyor. Bu nedenle proje ile sık sık gündeme gelen Bakan Turhan’ın görevden alındığı konuşuluyor. Bu iddiada bulunanlar, “Erdoğan, önemli strateji değişikliğine gittiğinde, önceki strateji ile özdeşlemiş bakanlarını görevden alıyor. Bu hep böyle olmuştur” deniliyor.

İDDİA 7: Kanal İstanbul iddiaları bu şekilde dillendirilirken, kulislerde, Bakan Turhan’ın görevden alınmasının Kanal İstanbul ile hiçbir ilişkisi olmadığı, Turhan’ın siyasi rekabet nedeniyle görevden alındığını iddia edenler bulunuyor. Bu iddiayı dillendirenler, özellikle iktidar içinde Trabzon üzerinden bir güç savaşı bulunduğu, Trabzon özelinde önemli bir denge mekanizması olan Turhan’ın bu güç savaşlarının kurbanı olduğu dillendiriliyor.

İDDİA 8: Bir başka iddia ise, bazı iş adamlarının Bakan Turhan’dan şikâyetçi olduğu için bu değişikliğin yapıldığı yönünde… Bilindiği gibi Türkiye’nin en önemli icracı bütçesine sahip bakanlıklardan biri olan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, yüksek maliyetli işlere imza atıyor. Bu noktada, bazı iş adamlarının Turhan’dan rahatsız olduğu, hükümete yakın bu iş adamlarının talebi ile bu değişikliğin yapıldığı iddiası kulislerde konuşuluyor.

İDDİA 9: Kulislerde konuşulan bir başka iddia ise tüm bu iddialar çürütülüyor ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Bakan Turhan’dan başka kimsenin bilmediği nedenlerle bu değişikliğin yapıldığı yönünde…

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER