SON DAKİKA

Yomra Medya

ALMANYA, TÜRKIYE’DEN İŞÇİ ALIYOR

ALMANYA, TÜRKIYE’DEN İŞÇİ ALIYOR
Bu haber 07 Temmuz 2022 - 13:13 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Yaklaşık 2 milyon işçi ve hemen her sektörde uzman açığı bulunan Almanya, acil olarak havalimanlarındaki personel sıkıntısını gidermek için Türk işçi getirilmesini onaylarken Türk işçilerin evini işveren ayarlayacağı duyuruldu.
Konu ile ilgili olarak saat başı en az 14 euro 25 cent ödenecek ve bayram, tatil, mesailer ayrıca hesaplanacağı belirtilerek Türk işçiler, aylık ortalama net 2550 euro (yaklaşık 44 bin 900 TL) alacağı ifade edildi.

Mesailerle bu ücret artabileceği aktarılarak ilk etapta 7 bin 200 Türk işçi alınması planlanıyor ve bunların vizeleri üç haftada tamamlanacağı vurgulandı. Alman Çalışma Ajansı (Bundes Agentur), işçi getirmesi için başvuran havaalanlarına “özel izin” verildiğini duyururken geçici olacak bu düzenleme ile Türk işçiler, 6 Kasım’a kadar çalışacağı vurgulandı. Özellikle de, havaalanı yer hizmetleri, check-in, bavul yükleme, güvenlik kontrolleri, uçak doldurma- boşaltma, apronda araç sürücüleri ve VIP yolculara hizmet alanlarında Türkiye’den personel alınacak.

Başvurular, Türkiye’deki Alman temsilcilikleri aracılığıyla Almanya’ya iletilecek ve vize işlemlerinin hızlanması için, Federal Çalışma Ajansı’ndan izin alınması gerekmeyeceği vurgulandı.

The Pioneer’e konuşan Çalışma Ajansı’ndan bir sözcü, Türkiye dışındaki başka ülkelerden işçi alınmayacağını, vize işlemlerinin ise iki- üç haftada tamamlanacağını duyurdu.

Türk işçilere, saat başı en az 14 euro 25 cent verileceği belirtilerek pazar günleri, tatil günleri ya da fazla çalışma halinde “ek mesai“ler ve tatil ücretleri ödeneceği ayrıca işçilerin kalacakları yerler de işveren tarafından ayarlanacağı ifade edildi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER